Pirát ukradl software FEDu, školil na něm programátory

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 1. 2012 11:53
Program za 9,5 milionu dolarů zachycuje veškeré transakce s ministerstvem financí
Foto: Reuters

New York - Prokuratura ve Spojených státech zatkla čínského programátora. Ten ukradl finanční software za 9,5 milionu dolarů (189 milionů korun), který patří Federální rezervní bance v New Yorku a který americké ministerstvo financí používá pro sledování vládních výdajů. Oznámili to zástupci Federálního úřadu pro vyšetřování.

Ke krádeži došlo podle agentury Bloomberg loni v červnu, když dvaatřicetiletý Bo Zhang v bance, která je součástí amerického Federálního rezervního systému (FED), pracoval.

Zloděj program využil ve své práci

Během svého působení v New Yorku si v kanceláři zkopíroval program na hard disk, který si následně bez povolení vzal domů. Zde přetáhl software na svůj notebook, externí disk a počítač ve své firmě.

Zhang při vyšetřování tvrdil, že program uloupil pouze pro vlastní potřebu a proto, aby jej měl k dispozici, pokud by byl tehdy o práci ve FEDu přišel. Z obvinění ale vyplývá, že software využíval i při svém podnikání, když na něm trénoval začínající programátory.

Na krádež se přišlo poté, co se Zhang jednomu ze svých kolegů svěřil, že disk, na který software zkopíroval, ztratil. "Jakmile jsme se o podvodu dozvěděli, okamžitě jsme zahájili vyšetřování," uvedl mluvčí banky v New Yorku.

Programátorovi hrozí deset let vězení

"Jak tento případ ukazuje, naši síť neohrožují pouze počítačoví zločinci a hackeři, ale také zaměstnanci, kteří zneužívají svou pozici ke krádeži duševního vlastnictví státu," komentoval právník Preet Bharara.

Ukradený program poskytuje federálním bankám výkazy, které se podobají výpisu z běžného účtu. Na těchto se ovšem denně zobrazují toky miliard dolarů. Software, který patří americké vládě, podle právníků zachycoval veškeré transakce s ministerstvem financí.

Nejmenovaná technologická společnost, která se FEDu starala o počítače, najala Zhanga v květnu 2011.

Programátorovi nyní za krádež hrozí až deset let za mřížemi nebo pokuta ve výši 250 tisíc dolarů.

Aktuálně se Zhang pohybuje na svobodě, americké úřady však zadržely všechny jeho cestovní doklady a zakázaly mu pohyb mimo newyorskou čtvrť Queens, kde programátor bydlí. Soud, kde se rozhodne o jeho trestu, se má konat 17. února.

Ve Spojených státech pracuje čínský občan od roku 2000. Kromě Federální banky New Yorku se účastnil zakázek například ve skupině Goldman Sachs nebo Bank of America.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy