Policie zkouší předvídat zločiny, které se teprv stanou

LP Fish
16. 10. 2011 12:00
Policie v USA testuje na malém městě Santa Cruz speciální software, který dokáže předpovědět místo potencionálního zločinu. Vychází z teorie, že jeden zločin sebou nese větší pravděpodobnost zločinů následných.
Foto: Reuters

Americká policie testuje počítačový program, který předpovídá potenciální ohniska zločinu. Software zaznamenává místa předchozích zločinů a snaží se na jejich základě předpovědět pravděpodobnou oblast výskytu dalších trestných činů.

Pokud se program osvědčí, mohla by policie na jeho základě přesněji rozmisťovat hlídky, rychleji zasahovat a efektivněji zatýkat.

Zločin jako zemětřesení

Autorem programu je matematik George Mohler a jeho kolegové z univerzity Santa Clara v Kalifornii. Vychází ze zjištění, že k některým zločinům dochází podle předvídatelných vzorců. Pokud například v nějaké oblasti dojde k vloupání, lze očekávat, že v nejbližší době dojde k několika dalším.

V roce 2010 Mohlerův tým použil rovnice na předpovídání otřesů po zemětřesení k vytvoření programu, který podle zadání místa a času jednoho zločinu vygeneruje místa a časy možných následných zločinů.

Při testech na datech za období let 2004 a 2005 v Los Angeles byl program schopen předpovědět 25 procent trestných činů.

Výsledky mohou být zavádějící

První reálné testování teď probíhá v malém městě americkém městě Santa Cruz. V deseti oblastech zde zaznamenávají policisté do počítače data o třech typech zločinu: vloupání do nemovitosti, vloupání do auta a krádež auta. Podle nasbíraných dat pak program vyhodnocuje potenciální místo výskytu dalšího trestného činu.

"Pokud se program ukáže jako efektivní, dal by se používat i v jiných městech", řekl pro New Scientist antropolog Jeffrey Brantinghman, který na programu spolupracoval.

Podle vyjádření Chrise Calabrese z Americké unie občanských svobod však mohou být některé výsledky programu zavádějící. Vysoký počet zatčení v určitých čtvrtích je totiž označuje jako potenciální ohniska zločinu i přesto, že na jiných místech je kriminalita větší.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Murray dovedl basketbalisty Denveru k první výhře nad Lakers

Basketbalisté Denveru zdramatizovali semifinálovou sérii NBA s Los Angeles Lakers a výhrou 114:106 snížili na 1:2 na zápasy. Ukončili tak šestizápasovou vítěznou sérii Lakers, kterým nepomohl ani triple double LeBrona Jamese za 30 bodů, deset doskoků a jedenáct asistencí. Triple double měl ale na dosah i rozehrávač Denveru Jamal Murray s 28 body, osmi doskoky a 12 asistencemi, který měl navíc větší podporu spoluhráčů.

Denver byl blízko výhře už v minulém zápase, který prohrál střelou v poslední vteřině. Tentokrát musel zvítězit, jelikož prohrávat 0:3 v sérii na čtyři vítězství už by se téměř rovnalo vyřazení. V úvodu vedli Lakers, ale ve druhé čtvrtině přišel velký nápor Denveru, který šňůrou 17:2 získal zápas pod kontrolu a vybudoval si až osmnáctibodové vedení.

Ještě na začátku poslední části vedli Nuggets dokonce o 20 bodů, pak ale Lakers přeci jen zabojovali a šňůrou 19:2 snížili za tři minuty na pouhé tři body. Pak však několik útoků po sobě neskórovali, Denver se dokázal vzpamatovat a trojka Murrayho 137 vteřin před koncem mu dodala klid. Vzápětí navíc Murray přidal další trojku a zařídil minutu před koncem náskok 12 bodů, na což už Lakers neměli odpověď.

"Opět jsme ukázali naší mentální sílu. I když nás soupeř tlačil, tak jsme nezkolabovali. Zastavili jsme jejich šňůru, postavili jsme se zpět na nohy a koncovku jsme zvládli dobře," řekl trenér Denveru Michael Malone, jehož svěřenci v letošním play off už několikrát zvládli těžké chvíle a otočili obě předchozí série.

před 1 hodinou

Satoranského bude v Chicagu trénovat Donovan

Novým trenérem jediného českého basketbalisty v NBA Tomáše Satoranského bude Billy Donovan. U týmu Chicaga nahradil Jima Boylena, kterého vedení Bulls po nepříliš vydařené sezoně v srpnu odvolalo.

Pětapadesátiletý Donovan působil v uplynulých pěti letech v Oklahomě a s Thunder dokázal pokaždé postoupit do play off. V klubu měl pětiletou smlouvu, která vypršela.

"Úspěchy, které sbíral během své trenérské kariéry, ho staví na jinou úroveň. Jeho schopnost pomoci hráčům naplnit jejich potenciál, individuálně i kolektivně, k našemu týmu dobře pasuje. Jako hráč i jako trenér vítězil všude, kam ho jeho kariéra zavedla, a my doufáme, že to bude pokračovat i tady v Chicagu," uvedl viceprezident klubu pro basketbalové záležitosti Arturas Karnišovas.

Chicago si v této sezoně, kterou v březnu přerušila pandemie koronaviru, připsalo 22 vítězství a 43 porážek a bylo jedenácté ve Východní konferenci. Do dohrávky ročníku v Orlandu pro 22 týmů tak nepostoupilo. V play off Bulls chyběli počtvrté z posledních pěti ročníků.

Další zprávy