Obří slevy obchody v USA nespasily. Tržby opět klesly

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters, Redakce EKO
2. 12. 2008 18:35
Vánoce budou ve znamení slev, předpovídají analytici
Nákup unaví. Breana McMahan (v popředí) odpočívá před cestou domů (Condcord Mills, Severní Karolína)
Nákup unaví. Breana McMahan (v popředí) odpočívá před cestou domů (Condcord Mills, Severní Karolína) | Foto: Reuters

Chicago - Bez slev to letos o Vánocích ve Spojených státech nepůjde. Ani "černý pátek", den, který odstartoval sezónu vysokých předvánočních slev, ale maloobchodníky nezachránil před druhým propadem tržeb v řadě.

Obchodníci tak v listopadu vydělali o 2,5 procenta méně, než v říjnu. Což podle agentury Reuters znamená největší pokles od roku 2000. S výjimkou Wal-Martu, který na stávající krizi vydělává, tržby letos spadly již o 7,1 procenta.

Většina nakupujících má totiž i v době předvánočního šílenství a prudce padajících cen stále na paměti ekonomickou krizi. "Vypadá to, že vše se točí kolem slev. Pokud je nemáte, pravděpodobně neprodáváte," potvrdil Ken Perkins, prezident agentury Retail Metrics, která podrobně sleduje maloobchodní sektor.

Hon za slevami přitom už stál jednoho z pracovníků Wal-Martu dokonce život. Pří pátečním zahájení obrovských slev ho nedočkaví zákazníci v jednom z obchodů na newyorském Long Islandu prostě ušlapali. 

Právě Wal-Mart přitom dodnes udává v předvánoční vřavě směr a nadále zůstává synonymem "výhodných nákupů".

Zisk společnosti ve druhém fiskálním čtvrtletí, kdy ostatní obchody vykazovaly první ztráty, vzrostl na 3,45 miliardy dolarů z 2,95 miliardy před rokem a čisté tržby dosáhly 101,6 miliardy dolarů, což je více, než očekávali analytici.

Wal-Mart totiž výborně načasoval svou strategii: Když začali zákazníci šetřit, nabídl velké slevy už tak levného zboží. A slevy budou vévodit i letošním Vánocům.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy