Nálada podnikatelů v Německu je na tříletém maximu

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 8. 2010 12:56
Sedm tisícovek německých firem velmi pozitivně hodnotí především podnikatelské podmínky.
Když se daří Německu, daří se lépe i Česku. Ilustrační foto.
Když se daří Německu, daří se lépe i Česku. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Podnikatelská nálada v Německu je zase o něco vyšší, navzdory očekávání expertů. Institut Ifo, který index každý měsíc měří, označil srpnové naladění podnikatelů největší evropské ekonomiky 106,7 bodu, tedy o půl bodu vyšší známkou než v červenci.

Zároveň hodnota tohoto indexu vyšplhala na tříleté maximum. Odborníci oslovení agenturou Reuters přitom čekali pokles nálady.

Ještě rychleji než celková hodnota indexu vzrostlo hodnocení podnikatelských podmínek. To se oproti červenci zvýšilo o 1,4 bodu na 108,2. Sedm tisíc oslovených firem, které se na tvorbě indexu podílí, však mírně snížilo své očekávání do budoucna.

To není nijak překvapivé vzhledem k předpovědím expertů. Ti upozorňují, že německá ekonomika, která vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní růst, ve svém rychlém vývoji nejspíš nebude pokračovat i ve druhém pololetí letošního roku.

Hlavní ekonom institutu Ifo tvrdí, že německá ekonomika je i tak v dobré kondici. "Roste důvěra v další vývoj, což má pozitivní dopad na spotřebu. Nebezpečí ale může přijít ze zahraničí," řekl agentuře Reuters Klaus Abberger.

Dodal, že předpokládá pro letošek tříprocentní růst HDP, stejně jako centrální Bundesbank, domácí spotřeba bude mírně růst celý rok.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy