Dobrá zpráva po Česko: Německé ekonomice se daří

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 8. 2010 10:14
Hrubý domácí produkt rostl nejvíc od sjednocení Německa - o víc než 4 procenta za rok, o 2,2 procenta za čtvrtletí.
Němci mají důvod ke spokojenosti, jejich ekonomika roste závratným tempem. Ilustrační foto.
Němci mají důvod ke spokojenosti, jejich ekonomika roste závratným tempem. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Nejrychleji za posledních třiadvacet let, kdy někdejší dva německé státy znovu hospodaří společně, rostla v letošním druhém čtvrtletí ekonomika Německa. Informoval o tom statistický úřad. Dobrá zpráva to je i pro českou ekonomiku, pro niž je ta Německo strategickým partnerem.

Hrubý domácí produkt se ve srovnání s prvními třemi měsíci roku zvýšil o 2,2 procenta, ve srovnání s loňským druhým čtvrtletím dokonce o 4,1 procenta. Největší podíl měl na tomto nárůstu zahraniční obchod a kapitálové investice.

"Je třeba mít na paměti, že zejména hrubé kapitálové investice jsou stále na relativně nízké úrovni po dvouciferném propadu v době ekonomické krize v letech 2008/2009," uvedli statistici. Zároveň od dubna do června oživilo stavebnictví, které se na zvýšení HDP podílelo polovinou procentního bodu.

Zatímco v prvním čtvrtletí klesala soukromá spotřeba Němců, ve druhém čtvrtletí naopak stoupla a to o 0,6 procenta. Veřejná spotřeba pak stoupla o 0,4 procenta.

"Jak se očekávalo, růst byl způsoben hlavně doháněním prací ve stavebním sektoru po tuhé zimě a čistým vývozem. Nicméně je toho víc. Oživení, zdá se, bude mnohem soběstačnější, než se někteří pozorovatelé domnívali," řekl agentuře Reuters analytik ING Financial Markets Carsten Brzeski.

Díky vývoji ve druhém čtvrtletí mohla centrální banka zvýšit odhad růstu HDP za letošní rok na tři procenta, z předchozích dvou.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy