Dobrá zpráva po Česko: Německé ekonomice se daří

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 8. 2010 10:14
Hrubý domácí produkt rostl nejvíc od sjednocení Německa - o víc než 4 procenta za rok, o 2,2 procenta za čtvrtletí.
Němci mají důvod ke spokojenosti, jejich ekonomika roste závratným tempem. Ilustrační foto.
Němci mají důvod ke spokojenosti, jejich ekonomika roste závratným tempem. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Berlín - Nejrychleji za posledních třiadvacet let, kdy někdejší dva německé státy znovu hospodaří společně, rostla v letošním druhém čtvrtletí ekonomika Německa. Informoval o tom statistický úřad. Dobrá zpráva to je i pro českou ekonomiku, pro niž je ta Německo strategickým partnerem.

Hrubý domácí produkt se ve srovnání s prvními třemi měsíci roku zvýšil o 2,2 procenta, ve srovnání s loňským druhým čtvrtletím dokonce o 4,1 procenta. Největší podíl měl na tomto nárůstu zahraniční obchod a kapitálové investice.

"Je třeba mít na paměti, že zejména hrubé kapitálové investice jsou stále na relativně nízké úrovni po dvouciferném propadu v době ekonomické krize v letech 2008/2009," uvedli statistici. Zároveň od dubna do června oživilo stavebnictví, které se na zvýšení HDP podílelo polovinou procentního bodu.

Zatímco v prvním čtvrtletí klesala soukromá spotřeba Němců, ve druhém čtvrtletí naopak stoupla a to o 0,6 procenta. Veřejná spotřeba pak stoupla o 0,4 procenta.

"Jak se očekávalo, růst byl způsoben hlavně doháněním prací ve stavebním sektoru po tuhé zimě a čistým vývozem. Nicméně je toho víc. Oživení, zdá se, bude mnohem soběstačnější, než se někteří pozorovatelé domnívali," řekl agentuře Reuters analytik ING Financial Markets Carsten Brzeski.

Díky vývoji ve druhém čtvrtletí mohla centrální banka zvýšit odhad růstu HDP za letošní rok na tři procenta, z předchozích dvou.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy