Londýn/Brusel - Island se konečně dočká slibovaných šesti miliard od MMF a Evropské unie. V dohodě o navrácení vkladů klientům Icesave se na tom shodli představitelé Islandu, Velké Británie a Nizozemí.
"Akceptujeme rozhodnutí EU vyplatit vklady klientů Icesave, které mateřská Landsbanki negarantuje," prohlásil premiér Geir Haarde .
"V jakém časovém období bude vše vyplaceno, není zatím ujednáno. Znamená to však, že Mezinárodní měnový fond může začít jednat o půjčce pro Island," dodal.
Šéf MMF Dominique Strauss-Kahn potvrdil, že půjčka bude schválena do čtyř dnů. S největší pravděpodobností už ve středu.
MMF nabízí pomoc, ale...
Island se po bankrotu tří největších bank - Kaupthing Bank, Landsbanki Islands a Glitnir Bank - ocitl na pokraji krachu. Mezinárodní měnový fond, který mu nabídl dvou miliardovou pomoc, ale s půjčkou váhal.
Mohl za to spor Islandu s Velkou Británií a Nizozemím, které žádaly záruky pro své občany, kteří mají konta u Icesave, součásti islandské Landsbanky.
Londýn využil protiteroristický zákon, aby zmrazil majetek islandské banky Landsbanki v Británii, a ochránil tak vklady britských občanů. Britská vláda dokonce poskytla 1,27 miliardy dolarů na kompenzaci pro postižené vlastníky kont u Icesave.
Krátce nato ke stejnému kroku přistoupila nizozemská vláda, která každému majiteli účtu u Icesave vyplatila 26,840 dolaru a celkově garantovala všechny účty do výše 100 tisíc euro.
Půjčka nadevše
Obě vlády však nehodlaly slevit z původních požadavků a Island žádaly o garance. Premiér Geir Haarde nakonec ustoupil, aby krachující zemi zajistit miliardové půjčky.
Celkový dluh země už přesáhl 100 miliard dolarů a islandská koruna rekordně klesla. A přestože centrální banka Sedlabanki zvedla úrokové sazby na 18 procent, očekává se, že inflace dosáhne v příštím roce až 20 procent.