Irská vláda zatrhla bankéřům bonusy za 40 milionů eur

Karel Toman
14. 12. 2010 15:50
Banku AIB, do které stát nalil 3,5 miliard eur, donutil k bonusům zaměstnanec soudem
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Dublin - Vedení banky Allied Irish Banks (AIB) nedostane vánoční bonus ve výši 33 milionů liber (40 milionů eur). Banku k tomu donutila intervence irského ministra financí Briana Lenihana.

Představenstvo banky se rozhodlo odměny nevyplácet poté, co ministr pohrozil, že bance pozastaví vyplácení státní podpory.

AIB už přitom od vlády obdržela záchranu ve výši 3,5 miliardy eur.

Banku k bonusům donutil zaměstnanec soudem

V dopise ministr prohlásil, že finanční pomoc bude podmíněna nevyplacením bonusů "nezávisle na tom, kdy byly zaslouženy."

Banka měla 17. prosince rozeslat šeky v celkové hodnotě 40 milionů eur celkem 2 400 pracovníkům za jejich práci odvedenou v roce 2008. Nařídil to tamní nejvyšší soud poté, co zaměstnanec zažaloval banku, aby mu vyplatila bonusy.

Ministr Lenihan v reakci na zprávu ocenil, že banka "v této věci jednala naprosto vhodně."

Vedení banky se nad ministrovým dopisem sešlo v pondělí. Ve svém prohlášení zdůraznila, že se cítila právně zavázána bonusy vyplatit, že však nakonec ministrova intervence tento závazek přemohla.

AIB se ulevilo, že platit nemusí

"Banka si velmi cení podpory, které se jí k dnešnímu dni dostalo od státu a irských daňových poplatníků a uznává, že na této podpoře zůstane ještě nějaký čas závislá," napsala banka ve svém stanovisku citovaném BBC.

AIB cítí "úlevu", že bonusy vyplácet nemusí, řekl irské televizi RTE předseda představenstva David Hodgkinson.

Už dříve přitom irský premiér Brian Cowen prohlásil, že vláda prověřuje všechny možnosti, jak vyplacení bonusů zabránit.

"V momentě, kdy státní pokladna vkládá do AIB velké množství kapitálu, musí mít na paměti svou zodpovědnost každý. To znamená management, představenstvo, i vláda," komentovala stop bonusím v AIB ministryně zdravotnictví Mary Harneyová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy