Navzdory evropské pomoci srazil Fitch Irsku rating

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
9. 12. 2010 14:20
Rating snížil rozsah a rychlost propadu veřejných financí, uvedla agentura
Irové mají vcelku jasno, kdo může za krizi, v níž se země ocitla.
Irové mají vcelku jasno, kdo může za krizi, v níž se země ocitla. | Foto: Reuters

Dublin - Navzdory pomoci od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie zhoršila ratingová agentury Fitch rating Irska o tři příčky. Hodnocení schopnosti splácet státní závazky kleslo na stupeň BBB+.

Agentura zdůvodnila snížení ratingu dodatečnými rozpočtovými náklady na podporu a restrukturalizaci bank a slabšími vyhlídkami ekonomiky. "Rozsah a tempo zhoršení veřejných financí a trvající fiskální a makroekonomická rizika vycházející z bankovního sektoru znamenají, že úvěrový profil irského státu už neodpovídá vysokému investičnímu ratingu," uvedla ve zprávě.

Fitch sice připustila, že Irsko v podobě příslibu nouzového financování od EU a MMF získalo relativní finanční bezpečí, ale to podle ní nic nemění na ztrátě přístupu vlády a bank k úvěrům na finančních trzích a na nejistém výhledu ekonomiky.

Irsko se dostalo do dluhové krize kvůli neomezené garanci, kterou vláda před dvěma lety poskytla na závazky domácích bank. V roce 2008 v Irsku splaskla bublina realitního trhu, kam irské banky investovaly většinu svých aktiv a nyní jim z toho zůstaly obrovské ztráty.

Kvůli krytí bankovních dluhů letos dosáhne rozpočtový deficit Irska téměř třetiny ročního výkonu ekonomiky a obavy z insolventnosti zvedly úroky z irských vládních dluhopisů na nesnesitelně vysoké úrovně.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy