New York - Od řidičů limuzín po generální ředitele - na dlažbě Wall Street skončilo za posledních devět měsíců více než 34 tisíc lidí.
Vyplývá to z údajů jednotlivých bank. A propouštění zdaleka není konec.
Finanční krize stála místo například šéfa Citigroup Charlese Prince a 6200 zaměstnanců. To jsou ale jen necelé dvě procenta firmy. U Lehman Brothers představuje pět tisíc propuštěných skoro pětinu pracovní síly.
V ponurém žebříčku následuje Bank of America s 3650 propuštěnými a Morgan Stanley s necelými třemi tisíci.
Bear Stearns se zatím rozloučila s 1550 lidmi v čele s generálním ředitelem, další velké propouštění se ale čeká. Banka totiž téměř zkrachovala a přebírá ji zřejmě konkurenční JPMorgan Chase.
Kolik ještě? Odhady se různí
Jako první přišli loni na řadu lidé zabývající se obchodováním s hypotékami. Problémy se postupně šířily i na obchodníky s dluhopisy nebo investiční bankéře. Jen v druhé polovině roku ztratilo práci 17 tisíc lidí.
Teď si musí nové zaměstnání hledat i mnoho právníků a dalších profesí, uvádí agentura Bloomberg. Propouštění je druhé nejhorší od roku 2001, kdy splaskla technologická bublina.
"Krize je mnohem horší než v roce 2001, a nevíme, jak dlouho potrvá," řekla agentuře Bloomberg Jo Bennettová z firmy Battalia Winston International, která se zabývá náborem manažerů. "Během dvou let by mohlo být zrušeno i víc než sto tisíc míst," dodala.
Úředníci města New York jsou méně pesimističtí, včera předpověděli, že finanční sektor ve městě přijde do konce příštího roku ještě o 20 tisíc míst.
Město odhaduje, že za rok 2007 se zisky firem na Wall Street propadly o 80 procent, uvedla agentura Reuters.
Čtěte více:
JPMorgan zvýšila nabídku na koupi Bear Stearns
OECD: Amerika je na prahu recese. Čína se raduje
Akcie Visa jsou na burze. Emise v USA byla rekordní