Exšéf Enronu zemřel na infarkt

Adam Junek
5. 7. 2006 17:00
Houston - Kdysi jeden z nejmocnějších byznysmenů, dnes jeden z nejvíce nenáviděných podnikových podvodníků, Kenneth Lay zemřel na infarkt.
Zakladatel společnosti Enron Kenneth Lay na snímku s manželkou Lindou Layovou
Zakladatel společnosti Enron Kenneth Lay na snímku s manželkou Lindou Layovou | Foto: Reuters

Letos 64letý manažer si prožil léta neuvěřitelné slávy, kdy ho po ramenou polácával sám prezident Spojených států, ale také strmý pád, když jeho energetické impérium, společnost Enron, šlo ke dnu. A mohl za to právě Lay, spolu s dalším šéfem firmy Jeffreym Skillingem. Alespoň tak zhruba před měsícem rozhodla porota.

Foto: Aktuálně.cz
Přečtěte si, jak Porota rozhodla: Šéfové mohou za Enron Vinni. Takový je verdikt poroty v kauze bývalých šéfů Enronu - jednom z největších podnikových skandálů v USA. Dvaapadesátiletému Jeffrymu Skillingovi, který byl obviněn z osmadvaceti trestných činů, hrozilo kombinovaně až 275 let za mřížemi. O dvanáct let staršímu Layovi přišila žaloba šest trestných činů s maximální sazbou 45 let. O délce trestu soudce Sim Lak teprve rozhodne.

Porotci tak shledali Laye zodpovědným za účetní machinace, jimiž Enron kryl ztráty. Když se v roce 2001 provalily, poslaly Enron ke krachu, tisíce lidí na úřad práce a postupem času i vrcholné vedení za mříže. O délce trestu měl houstonský soud v případě Laye a Skillinga rozhodnout až jedenáctého září. Pozorovatelé předpokládají, že by dostali oba po 30 letech. Nyní bude Skilling před soudem stát sám.

Říkali mu Kenny Boy

Enron se pod vedením svého otce zakladatele Kena Laye stal z bezvýznamné plynařské firmy obřím energetickým konglomerátem. V roce 1985, když firmu pomocí fúze zakládal, netušil snad ani sám Lay, že díky odvážným akvizicím dovede svůj Enron na sedmou pozici v žebříčku Fortune největších firem světa. V době největší slávy se mohlo jeho impérium pochlubit více než stomiliardovým obratem.

Pak šel muž, jemuž prezident George Bush důvěrně říkal Kenny Boy, na odpočinek a na pár měsíců převzal opratě ve firmě Jeffrey Skilling. Když ten opouštěl ředitelské křeslo, vrátil se Lay do čela Enronu. A oba podle porotců dobře věděli, že se ve firmě nelegálně přelévají peníze a pohledávky tak, aby se neprovalily obří ztráty.

Kolaps Enronu, po jehož pádu následovaly další firemní skandály, přišel investory na 60 miliard dolarů, dvě miliardy pak se rozplynuly v penzijních fondech a bezmála šest tisíc lidí přišlo o práci.

Lay podle pozorovatelů při procesu, který skončil 25. května verdiktem o vině, nevykazoval žádné známky nemoci.

 

Právě se děje

Další zprávy