Zatímco evropští obchodníci s cennými papíry si užívají volna a provozují roztodivné sváteční zvyky, jejich zaoceánští kolegové naopak čile obchodují a vydělávají svým společnostem další miliony dolarů.
Za jeden obchodní den může zdatný makléř na newyorské burze pouze na provizích svému zaměstnavateli vydělat až šest set dolarů. A loňská čísla ukazují, že téměř totožnou odměnu pak takový šikovný obchodník od svého chlebodárce dostane navíc k svému platu.
Každému dle přání
A tak si díky tomu, že velikonoční pondělí je v USA standardní obchodní den, může burzián pořídit například trojskou unci zlata, která se v úterý vyšplhala právě k této hranici.
Pro více požitkářské typy je k mání láhev špičkového šampaňského vína Dom Perignon, jehož láhev z roku 1961 lze pořídit bratru za 605 dolarů.
Milovníci filmů z řad brokerů si mohou svůj newyorský byt vyzdobit originálním filmovým plakátem z roku 1969, který zval na kultovní film Bezstarostná jízda.
A co kdyby měl chuť si po náročném pracovním pondělku odpočinout? Není nad aktivní odpočinek, proto by mohl zvolit sjezd řeky Napo z Ekvádoru až do Peru. A opět za "pouhých" 600 dolarů.
Bonusy lákají prodavače
Tyto možnosti se mohou zdát trochu nereálné. Pravda však je, že na období výplat ročních bonusů u velkých finančních společností se těší nejrůznější obchody. Průměrně si totiž loni obchodníci z Wall Street přišli na 125 tisíc. A to pouze jako "přilepšení" k platu.
Na své si tak přišli prodejci luxusních aut Ferrari, Porche či Jaguar. Zákazníci přibyli obchodům s drahými hodinkami. A ti, kteří od svých zaměstnavatelů získali nadprůměrné odměny? Ti zamířili k dealerům jachet či venkovských sídel.
Vyplacené bonusy ve finanční sféře za loňský rok dosáhly historického rekordu. Částka 21,5 miliardy dolarů, která byla vyplacena, předčila o dvě miliardy předešlé maximum z roku 2000.