Ekonomika USA zaznamenala čtvrtletní růst 1,6%

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
27. 8. 2010 16:32
Ekonomický růst srazil dolů rekordně vysoký dovoz
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington - Méně než americké ministerstvo obchodu předběžně očekávalo, ale přesto o slušných 1,6 procenta vzrostla ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí. Původní předpoklad uváděl 2,4 procenta.

Důvodem, podle zprávy ministerstva, byl vyšší obchodní deficit způsobený nejvyšším nárůstem dovozu za 26 let. Import vzrostl o 32,4 procenta. Jde o jeho nejvyšší nárůst od prvního čtvrtletí 1984. Export se zvýšil jen o 9,1 procenta. Obchodní deficit tak ukrojil z růstu HDP 3,37 procentního bodu, nejvíce od roku 1947.

Analytici očekávali ještě horší výsledek

Výsledek po úpravě je přesto lepší, než trh očekával. Analytici odhadovali, že se hrubý domácí produkt Spojených států zvýšil jen o 1,4 procenta. Negativní vliv dovozu zmírnily silné podnikové investice.

V předcházejícím čtvrtletí americký HDP vzrostl o 3,7 procenta.

Analytici podle agentury Reuters přesto předpokládají, že hospodářství dále poroste a že ekonomiku nepotká druhá recese za sebou. Například i proto, že spotřebitelské výdaje vzrostly o dvě procenta. Výdaje spotřebitelů nadále tvoří zhruba 70 procent hospodářské aktivity USA. Mohly by být ještě vyšší, ale nadále je táhne dolů vysoká nezaměstanost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy