Vláda USA tlačí BP k nové pojistce proti unikající ropě

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 8. 2010 20:43
Petrolejářská firma původně oznámila, že provedené záchranné práce považuje za dostatečné
Foto: greenpeace.uk

Washington - Navzdory mínění petrolejářské firmy BP americká vláda v pátek rozhodla, že poškozený vrt v Mexickém zálivu musí být definitivně zapečetěn pomocí odlehčovacího vrtu. Informovala o tom agentura AP.

Verdikt administrativy přišel krátce poté, co BP oznámila, že poslední fáze zapečetění nemusí být vůbec zapotřebí. Definitivně se chtěla rozhodnout podle tlakových testů.

Původní plán, který v pátek potvrdila americká vláda, předpokládal, že má být po vyhloubení odlehčovací boční šachty do paty poškozeného vrtu hluboko pod mořským dnem vháněn cement a speciální polotekutá směs, které mají vytvořit pevnou plombu.

Vzhledem k tomu, že ropa do zálivu neproudila po předchozích pečetících procedurách od 15. července, se do posledního okamžiku čekalo, zdali bude poslední fáze zapotřebí.

BP už kvůli tomu začala s testováním.

"Všichni se shodujeme na tom, že je potřeba pokračovat v pracích prostřednictvím odlehčovacího vrtu," ukončil diskuze o dalším postupu zmocněnec americké vlády pro likvidaci ropné havárie Thad Allen.

Problémy BP začaly letos 20. dubna, kdy v Mexickém zálivu vybuchla ropná plošina Deepwater Horizon a dva dny nato se potopila. Z prasklého vrtu Macondo, na který byla napojena, pak začala unikat ropa. Ekologická katastrofa, kterou její únik způsobil, je největší v dějinách USA. Poškodila i řadu lidí na pobřeží, například rybáře a hoteliéry. Právě tito lidé vznášejí na BP nejvíce požadavků na odškodnění.

Podle posledních zpráv v pátek podal žalobu na firmu BP a několik dalších společností americký stát Alabama. Podle tiskových agentur to uvedl alabamský generální prokurátor Troy King. "Podáváme žalobu, protože si myslíme, že BP uvalila tuhle katastrofickou škodu na tento stát," řekl Troy agentuře Reuters. Alabama žaluje i vlastníka vrtného zařízení, firmu Transocean, a společnost Halliburton, která využití vrtu zprostředkovala.

King mimo jiné uvedl, že proti podání žaloby je alabamský guvernér Bob Riley.

Proti BP už bylo podáno nejméně 300 žalob ve 12 amerických státech. Žaloby mířily i proti firmám Transocean či Halliburton. Společnost už vyplatila jako odškodné soukromníkům i firmám přes 300 milionů dolarů (5,7 miliard korun).

BP už se sice navíc zavázala k založení dvacetimiliardového fondu, z nějž se budou hradit kompenzace obětem úniku ropy. Americká vláda však už dříve upozornila, že i přes vznik fondu může BP nadále čelit žalobám postižených jednotlivců i států.

°

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy