Vláda USA musí opět pomáhat. Lidé nemají na hypotéky

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
9. 8. 2010 16:18
Kvůli vysoké nezaměstanosti bude přibývat lidí, kteří nemohou splácet hypotéky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Josef Poneš

Washington - Vysoký počet lidí, kteří nejsou schopni splácet své hypotéční úvěry, se podepsal na výrazném navýšení ztráty americké hypoteční agentury Freddie Mac. Její ztráta ve druhém čtvrtletí letošního roku narostla na šest miliard USD (112,1 miliardy Kč). Za stejné období loňského roku byla přitom její ztráta pouze 840 milionů USD.

Objem špatných úvěrů na konci června stoupl na 118 miliard USD ze 103,4 miliardy USD před rokem. Agentura musí stále častěji přistupovat k zabavování nemovitostí kvůli nesplácení úvěrů. Počet těchto nemovitostí v majetku banky vzrostl na více než 62 000 ze zhruba 35 000 na konci června 2009.

Agentura kvůli tomu požádala o další federální pomoc v objemu 1,8 miliardy USD.

Do dvou největších hypotéčních agentur již připlulo 148 miliard USD

Ztráta Freddie Mac zahrnuje i dividendu 1,3 miliardy USD, kterou agentura vyplatí státu. Freddie Mac je druhým největším poskytovatelem financí na hypotéky ve Spojených státech. Společně s další hypoteční agenturou Fannie Mae vlastní či garantují téměř 31 milionů úvěrů na bydlení v hodnotě 5,5 bilionu USD. To je zhruba polovina všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány.

Obě agentury byly těžce zasaženy krizí na hypotečním trhu. Americká vláda se proto v září 2008 rozhodla převzít nad nimi kontrolu.Včetně nové pomoci již Freddie Mac a Fannie Mae získaly od daňových poplatníků na svoji záchranu 148,2 miliardy USD. Z toho pomoc pro Freddie Mac činila podle agentury AP  63,1 miliardy USD.

Druhému hypotéčnímu gigantovi Fannie Mae se daří o něco lépe. Agentura minulý týden uvedla, že se jí podařilo ve druhém čtvrtletí naopak snížit ztrátu na 3,13 miliardy USD z 15,2 miliardy USD před rokem. Ztráta byla nejnižší od září 2008.

Obě firmy mají rovněž rozdílný pohled na budoucí vývoj. Zatímco Fannie Mae je v dalším výhledu optimistická, Freddie Mac se obává negativního dopadu vysoké nezaměstnanosti a dalších faktorů na své hospodaření.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy