Londýn - Skandál kolem manipulací s bankovními sazbami LIBOR vyvolal v Británii opět pobouření nad praktikami bank. Ty se přitom ještě nevzpamatovaly z hněvu veřejnosti po finanční krizi v roce 2008, z níž jim musely pomáhat státní peníze. Machinace se sazbami mohly přispět i k tomu, že více lidí přišlo kvůli nespláceným hypotékám o střechu nad hlavou, uvedl náměstek ministra pro obce a místní zastupitelstva Grant Shapps.
Skandál, který se týká především banky Barclays, vedl k odstoupení obou jejích šéfů, Boba Diamonda a Marcuse Agiuse. Premiér David Cameron oznámil parlamentní vyšetřování, které se bude zaměřovat na jednání a kulturu britských bank. Labouristická opozice chtěla soudní vyšetřování, ale vláda tvrdí, že by bylo příliš nákladné a zdlouhavé.
LIBOR, tedy úroková sazba, za níž si banky navzájem půjčují, ovlivňuje také úroky půjček pro miliony firem, spotřebitelů a investorů. Podle Shappse machinace mohly přispět k počtu domů, které museli jejich majitelé opustit, protože nemohli splácet hypotéku. "Všechny výzkumy o bezdomovectví ukazují, že existuje řada různých příčin a sazba LIBOR k tomu mohla přispět, pokud se ukáže, že hypoteční úroky byly v důsledku její změny upraveny," řekl Shapps.
Po skandálu se opět ozývají hlasy volající po změnách v bankách, které mají pro britskou ekonomiku klíčový význam, a kritizují jejich etické standardy. Banka Barclays sice minulý týden dostala rekordní pokutu 290 milionů liber (9,23 miliardy korun), ale komentátoři píší, že z takového trestu si nebude mnoho dělat, protože se rovná několikadennímu zisku.
Ministr obchodu Vince Cable napsal v novinovém komentáři, že skandál ukázal "morální bažinu skoro biblických proporcí". Rozbil prý také mýtus, že bankovní krach před čtyřmi lety byl důsledkem jednání několika "izolovaných rošťáků". Skandál ale připomněl, že hniloba je mnohem rozšířenější a že neschopnost, korupce a chamtivost je v britských bankách široce rozšířená, napsal Cable.
Podle něj skandál ukázal hluboce zakořeněné korupční praktiky v srdci přední investiční banky Barclays Capital a také v dalších. Veřejnost nemůže chápat, jak pokuta, která bude stejně přenesena na zákazníky a akcionáře, by mohla aspoň začít takový problém řešit, uvedl ministr.
Zástupkyně šéfredaktora listu Fiancial Times Gillian Tettová napsala, že "realita byla horší, než jsme si mysleli". "Někteří obchodníci v Barclays manipulovali se sazbami LIBOR od roku 2006 za podpory vysokých představitelů banky. A tato britská banka nemusela být sama," napsala.
"Finančníci by to určitě rádi přešli jako dílo několika izolovaných lidí, kteří se vymkli kontrole, ale širší symbolický význam těchto odhalení je ohromný, protože ukazuje na ohromnou domýšlivost v samotném srdci moderního bankovního světa," napsala.
Komentátor nedělníku The Observer Andrew Rawnsley napsal, že "hněv veřejnosti vůči bankám je nyní o to větší, že jejich zločiny nikdy nebyly smysluplně potrestány". Po krachu v roce 2008 byl šéf RBS Fred Goodwin zbaven šlechtického titulu a to bylo všechno. Pokuta pro Barclays je minimální, protože jde o několik dní zisků. Dostatečné není ani, to že se vzdali odměn lidé, kteří si již vydělali miliony, napsal.
Rawnsley v souvislosti s nynějším skandálem označuje za šokující, že "nikdo zřejmě nebude stíhán". Připomíná, jak byla policie vynalézavá při vyšetřování účastníků loňských městských nepokojů a jak jim soudy vydávaly exemplární tresty. Například vysokoškolák bez předchozího záznamu šel na půl roku za mříže, když sebral balené vody za 3,50 libry (110 korun), uvedl komentátor The Observer.