Lewes - V Kanadě a v Austrálii jim říkají "zelené dolary", v Manchesteru cívky a v Totnes žaludy. Jaký název dostane místní měna v Lewes na jihu Anglie se ukáže letos na podzim. V září totiž místní lidé plánují její zavedení.
Snahou skupiny lidí, která se rozhodla zavést místní výměnný systém a s tím spojené uvedení nové měny na trh, je podpora místních podnikatelů, zamezení rostoucí závislosti na ropě a ekologičtější způsob života.
Totneské libry pochválil i princ
Když v březnu loňského roku vydali v Totnes prvních 300 "totneských liber", které slouží k nákupům v osmnácti místních obchodech, obhajoval tento počin parlamentu místní poslanec Anthony Steen a několik jich dostal darem i princ Charles.
Čtěte také: Ekonomický učitel národů bude na libře
Nyní se přidává další městečko - Lewes, které naváže na dobu dávno minulou. Vlastní měny se zde vzdali v roce 1895. Po více než sto letech se k ní vrací.
Za vším je podpora podnikatelů
Adrienne Campbellová, která kroky místních podporuje, britské BBC potvrdila, že "za vším stojí skupina lidí, kteří chtěli posílit místní ekonomiku - pěstování potravin, obchod a dokonce uvažují o výrobě vlastní energie".
Čtěte také: Ve Walesu pršely z nebe peníze
Majitel obchodu se zeleninou Bill Collison patří mezi stoupence zavedení nové měny, i když to bude znamenat více papírování.
Najdou se i odpůrci
Ve městě se však najdou i odpůrci a skeptici. "Život je už tak zmatený a my chceme své peníze utratit, jak chceme a kde chceme," tvrdí.
Nikdo jim v tom nebrání. Britské libry z povrchu zemského jen tak nezmizí. Vytrvale vzdorují i soupeři mnohem silnějšímu než jsou libry z Lewes, evropskému euru.