Bernanke věří, že evropské dluhy pomohou ekonomice USA

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 6. 2010 17:32
Dluhy evropských zemí šéfa centrální banky netrápí. Ale nezaměstnanost v USA ano.
Foto: Reuters

Washington - Evropské dluhy se nás netýkají, ale následky recese i tak potrvají léta, řekl dnes šéf  Americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke členům rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů. Oživení americké ekonomiky je podle něj stálé a evropská dluhová krize ji tak neovlivní.

Vývoj domácí ekonomiky vidí šéf centrální banky sice poměrně optimisticky, ale upozornil na potíže trhu práce, který se ze ztráty 8,5 milionu míst bude vzpamatovávat ještě dlouho.

"Ekonomika je podle všeho na dobré cestě pokračovat v letošním i příštím roce v růstu. Určité zlepšení zaznamenává v poslední době i trh práce, kde roste zaměstnanost, počty odpracovaných hodin i příjmy a vyhlídky přijímání nových zaměstnanců se zlepšily," uvedl podle ČTK Bernanke.

Růst ekonomiky o letos očekávaná 3,5 procenta podle něj však k výraznému snížení nezaměstnanosti stačit nebude.

Zároveň šéf Fedu neočekává výraznější dopady dluhové krize v Evropě, zvlášť pokud bude pokračovat stabilizace trhu. Spojené státy a jejich ekonomika by naopak mohly z potíží některých členů eurozóny profitovat, zejména díky zájmu investorů o bezpečné americké státní dluhopisy.

Pozitivní vliv bude mít i nižší cena ropy a dalších komodit, které se obchodují v dolarech. Americká měna totiž v důsledku evropských potíží posiluje.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy