Sčítání lidu je šrotovné americké nezaměstnanosti

Veronika Skálová Veronika Skálová
4. 6. 2010 16:28
V USA sice vznikají tisíce pracovních míst, ale jde o dočasné brigády pro vládu.
Americké úřady vytvořily za jediný měsíc přes 400 tisíc pracovních míst.
Americké úřady vytvořily za jediný měsíc přes 400 tisíc pracovních míst. | Foto: Ondřej Besperát

Washington - Další pokles nezaměstnanosti a tisíce nových pracovních míst přinesl květen na pracovní trh ve Spojených státech. Míra nezaměstnanosti se podle amerického ministerstva práce snížila z dubnových 9,9 procenta na 9,7 procenta. Navíc vzniklo 431 tisíc nových pracovních míst, což je nejvíc od roku 2000.

Na optimistickém výsledku ale má velký podíl státní sektor, který najímá tazatele na jednorázovou práci při sčítání lidu. Pro tento účel vzniklo 411 tisíc pracovních míst.

Soukromá sféra oproti tomu skomírá a nové příležitosti v ní v květnu přibývaly nejnižším tempem od začátku letošního roku.

"Počet pracovních míst v soukromém sektoru se v květnu zvýšil jen o 41 tisíc, přičemž analytici očekávali nárůst ve výši 180 tisíc a revize z minulého měsíce odkryla menší přírůstek pracovních míst. To lze vysvětlit nedůvěrou zaměstnavatelů v pokračující dynamické oživení tamního hospodářství," zhodnotil analytik Fio banky Robin Koklar.

Podle ČTK navíc zaměstnavatelé napříč odvětvími zastavili nábor nových lidí, někteří dokonce opět propouštěli.

Lidé, kteří dostali práci v souvislosti se sčítáním lidu se s vysokou pravděpodobností mezi nezaměstnané v nadcházejících měsících zase vrátí a přidají se tak k 15 milionům nezaměstnaných, kteří byli ve Spojených státech v květnu. I to je důvod, proč odborníci v budoucnu očekávají opětovný nárůst míry nezaměstnanosti. Nejvýš byla loni v říjnu, kdy dostoupila šestadvacetiletého maxima, tedy 10,1 procenta.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy