České zbraně jsou stále žádanější. Export je rekordní

Radek Pecák Radek Pecák
14. 5. 2015 14:53
Do zahraničí loni zamířily české zbrojní výrobky v hodnotě 11,8 miliardy korun. Letos se očekává další navýšení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zbrojařské firmy působící v České republice dosáhly v minulém roce rekordních exportních výsledků. Do zahraničí zamířily výrobky v hodnotě 11,8 miliardy korun. Odhad celkové bilance za rok 2014 vypracovala tuzemská Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Přesné výsledky zveřejní ministerstvo průmyslu a obchodu v červnu.

Jde přitom o reálný export, což znamená, že tato statistika vývozu vojenského materiálu je již očištěna o exporty produktů, které pak byly následně dovezeny zpět. V praxi jsou to například komponenty pro obrněné vozidlo Pandur, které se nejdříve vyvezly do Rakouska, a hotový výrobek následně zamířil zpět.

Uvedených 11,8 miliardy korun je rekordní suma a navíc jde o meziroční navýšení o více než 55 procent. V roce 2013, který byl dosud rekordním, činila vývozní bilance 7,6 miliardy korun. Růst exportu zbrojního materiálu pokračuje již tři roky v řadě, současný objem je více než čtyřnásobný oproti stavu před deseti lety a za poslední čtyři roky narostl o více než sto procent.

Hlavním důvodem tak velkého nárůstu je podle šéfa asociace Jiřího Hynka stále se zvyšující konkurenceschopnost tuzemských firem se zahraniční konkurencí. "Během minulé finanční krize totiž velká část zbrojařských firem prošla zásadní restrukturalizací a zefektivnila svoji činnost. Díky tomu umí zákazníky zaujmout velmi dobrým poměrem kvality a ceny svých výrobků," komentuje. Navíc jim podle Hynka pomáhá i současný kurz koruny vůči světovým měnám a zhoršená bezpečnostní situace ve světě.

Tradičně největšími exportéry zbrojního materiálu jsou výrobci klasických ručních zbraní a munice, konkrétně Česká zbrojovka Uherský Brod či vlašimský producent střeliva Sellier & Bellot. Nejčastěji výrobky tuzemských zbrojovek míří do jihovýchodní Asie či na Blízký východ, tradičním odbytištěm jsou také některé africké země.

Zvýšení tržeb potvrzuje rovněž Aero Vodochody. "Naší divizi Defence & MRO se dlouhodobě daří významně přispívat k celkovému pozitivnímu vývoji tržeb, což dokazuje skokový růst v letech 2013 až 2014 o 42 procent," uvádí mluvčí Aera Tomáš Cícha. Navíc Aero očekává v dalších letech nárůst tržeb o miliardy díky tomu, že prodá bojové letouny L-159 americké firmě Draken a irácké armádě. Navíc chystá zavést výrobu nového cvičného letounu L-39NG.

Podle Hynka je reálné, že také letošní rok bude pro tuzemské podniky znamenat další navýšení exportní bilance, byť nárůst už nejspíše nebude tak velký jako mezi lety 2013 a 2014.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy