Češi zablokovali Íránu nákup technologií pro jaderný program

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2015 13:28
Írán se měl pokusit nakoupit kompresory společnosti Howden ČKD Compressors, které je možné využít i pro obohacování uranu, uvedla zpráva OSN.
Jaderná elektrárna v íránském Bušehru.
Jaderná elektrárna v íránském Bušehru. | Foto: Reuters

Praha - Česká republika letos údajně zablokovala pokus Íránu o nákup technologií za 1,5 miliardy korun, které je potenciálně možné využít pro obohacení jaderného materiálu. Informaci ve čtvrtek přinesla agentura Reuters.

Írán se podle výroční zprávy expertního panelu pro íránské sankce Rady bezpečnosti OSN pokusil v lednu v Česku nakoupit kompresory společnosti Howden ČKD Compressors pro kompresorovou stanici zapojenou do přepravy plynu. Experti ovšem zjistili, že tyto stroje lze využít také k jaderné výrobě.

"Takové kompresory mohou být využity k obohacování uranu přímo z kaskád centrifug," potvrdil Reuters bývalý zástupce generálního tajemníka Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Olli Heinonen. "Jsou obzvláště užitečné pro práci s uranem obohaceným o více než 20 procent," dodal. Teherán nicméně v roce 2013 obohacování uranu na 20 procent zastavil.

Heinonen zároveň upozornil, že k přesnému vyhodnocení situace je nutné znát detailní specifikaci strojů, o které měl Írán zájem.

Nedokončený obchod, který by jinak znamenal porušení sankcí OSN, vzbudil podezření kvůli předložení falešných dokumentů ze strany íránského zájemce a české úřady ho zablokovaly.

Přesnou specifikaci kompresorů ovšem úřady nesdělily a nepotvrdily ani záměr nevydařeného obchodu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR se k transakci odmítá vyjadřovat. "Žádné bližší informace k ní nemáme," uvedl pro Aktuálně.cz David Frous z tiskového odboru ministerstva. K zablokovanému obchodu se nevyjádřily ani strojírny Howden ČKD Compressors. "V tuto chvíli Vám žádné informace poskytnout nemůžeme. Jediným subjektem oprávněným se k dané záležitosti momentálně vyjádřit je společnost Colfax," uvedla na dotaz redakce tisková mluvčí Howden ČKD Compressors Jana Vavrečková. ČKD Group prodala Howden ČKD Compressors americké společnosti Colfax v roce 2013.

Agentura Reuters nicméně připomněla, že nic nenasvědčuje tomu, že by se Howden ČKD Compressors dopustila jakéhokoli nekalého postupu.

Incident by mohl zvýšit obavy Západu, zda lze Teheránu věřit, že bude plnit dohodu, o které nyní jedná se světovými mocnostmi. Tato dohoda by měla omezit možnost zneužití íránského jaderného programu k vojenským účelům výměnou za zrušení sankcí uvalených na Írán kvůli podezření, že se snaží vyrobit vlastní nukleární zbraně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy