Čína představila laserovou zbraň proti bezpilotním letounům

ČTK ČTK
4. 11. 2014 8:00
Zařízení má dosah dvou kilometrů a dokáže "sestřelit různé malé letouny" během pěti vteřin od zaměření cíle.
Bezpilotní letadlo Predator B, které americká pohraniční stráž používá na hranicích s Mexikem.
Bezpilotní letadlo Predator B, které americká pohraniční stráž používá na hranicích s Mexikem. | Foto: US Customs and Border Protection

Peking - Čína vyvinula vysoce přesný laserový zbraňový systém, který dokáže sestřelit lehké bezpilotní letouny letící v nízké výšce. Informovala o tom čínská státní média.

Zařízení má dosah dvou kilometrů a dokáže "sestřelit různé malé letouny" během pěti vteřin od zaměření cíle, uvedla oficiální tisková agentura Nová Čína s odvoláním na Čínskou akademii inženýrské fyziky, která se na vývoji zbraňového systému podílela.

Laser je účinný do výšky 500 metrů a proti letounům letícím do rychlosti 180 kilometrů za hodinu.

Vývojem tohoto systému Čína reaguje na rostoucí rozšíření malých bezpilotních letounů; ty jsou relativně levné, snadno se užívají a mohly by se stát prostředkem, který zneužijí teroristé, dodala Nová Čína.

Laserový systém se dá připevnit na různá vozidla a při nedávném testu sestřelil více než 30 bezpilotních letounů se "stoprocentní účinností".

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy