Čtyřicet miliard v minusu. Proč Česko projídá svou budoucnost a kam má investovat?

Petr Kučera Petr Kučera
30. 8. 2018 6:58
Projděte si názory ekonomických analytiků na plán ministryně financí, která chce předložit státní rozpočet s deficitem 40 miliard korun.

Proč byl rok 2016 rekordní?

Andrej Babiš se jako ministr financí mohl za rok 2016 pochlubit rekordním přebytkem v historii ČR. Příjmy státu byly vyšší než výdaje poprvé od roku 1995, přestože schválený rozpočet počítal s deficitem 70 miliard. Nakolik to byla zásluha jím vedeného ministerstva financí a proč se tehdejší výsledek nepodařilo (a jen tak nepodaří) zopakovat?

Pavel Sobíšek, UniCredit Bank: "Rok 2016 byl specifický obrovským přílivem prostředků z EU - jednalo se ale o peníze, které byly v ekonomice utraceny již dřív a v uvedeném roce jen zúčtovány."

Štěpán Křeček, BH Securities: "Rok 2016 byl výjimečný dočerpáváním dotací z EU. Rovněž se dařilo držet pod kontrolou výdaje státu a ušetřit na obsluze státního dluhu, o což bychom měli usilovat i v dalších letech."

Jakub Matějů, Komerční banka: "Rok 2016 byl v několika ohledech mimořádný. Na jednu stranu tehdy ekonomika vykázala silný růst a výběr daní a pojistného překonal odhady. Pomohlo i tehdy zavedené kontrolní hlášení DPH, zvýšení spotřebních daní i růst mezd v soukromém sektoru. Na výdajové straně pak došlo ke skokovému snížení investiční aktivity státu v souvislosti s ukončením předchozího programového období fondů EU. Tento souběh událostí, z nichž ne všechny lze hodnotit pozitivně, pak vedl ke kladnému schodku a zřejmě se v nejbližších letech opakovat nebude."

Ministerstvo financí: "Největší položku tvořily o 64,8 miliardy korun vyšší transfery z EU do státního rozpočtu zejména v souvislosti s ukončováním programového období 2007-2013 a startem programového období 2014-2020. Druhou největší položkou pak byl růst příjmů z pojistného na sociální zabezpečení, který byl oproti plánu vyšší o 28,8 miliardy."

 

Právě se děje

Další zprávy