Rekordní přebytek rozpočtu je pryč, hlásí ministerstvo

Tereza Holanová Tereza Holanová
Aktualizováno 2. 6. 2014 14:36
Vláda hospodařila ke konci května se schodkem 9,5 miliardy korun. Například na sociálních dávkách vyplatila meziměsíčně o 40 miliard více.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká vláda hospodařila ke konci května se schodkem 9,5 miliardy korun. Celkové příjmy státního rozpočtu činily 476,3 miliardy korun, výdaje 485,8 miliardy korun, informovalo ministerstvo financí.

Květen je letos prvním měsícem, kdy vláda skončila v minusu. Ještě v dubnu hlásila rekordní přebytek, který přesáhl 26 miliard korun.

Loni na konci května ale deficit činil již 39,8 miliardy korun. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek navíc připomíná, že květnový schodek je nejnižší od roku 2000.

Ve srovnání s minulým měsícem se zvýšily příjmy i výdaje rozpočtu. Zatímco příjmy vzrostly o 68 miliard korun, výdaje o 104,16 miliardy. Jen výdaje na sociální dávky vzrostly meziměsíčně téměř o 40 miliard korun.

Více peněz z DPH i spotřební daně

Příjmy se meziročně zvýšily o 34,4 miliardy korun. Nárůstu pomohly hlavně daňové příjmy – inkaso daně z přidané hodnoty bylo vyšší o 7,9 miliardy korun, pojistné na sociální zabezpečení o 7,4 miliardy korun a spotřební daň z tabákových výrobků o 5,1 miliardy korun.

"Meziroční růst výběru DPH naznačuje nejen možné snížení daňových úniků, ale hlavně solidní rozjezd ekonomické aktivity," myslí si Sobíšek. Nárůst výběru spotřební daně podle něj zase může souviset s vyššími výkony v dopravě.

Kromě toho rostly příjmy z Evropské unie (o 7,6 miliard korun), výrazně pomohl i únorový mimořádný příjem Českého telekomunikačního úřadu z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE.

Výdaje rostou rychleji

Celkové výdaje byly meziročně vyšší o 4,1 miliardy korun. Na sociálních dávkách vláda zatím vyplatila 198,4 miliardy korun, neinvestiční transfery veřejným rozpočtům dosáhly 51,4 miliard korun. Sem patřily zejména převody prostředků na přímé náklady škol, které zřizují obce a kraje.

Přímo v samotném květnu skončilo hospodaření schodkem 36,1 miliardy korun – příjmy činily 68,1 miliardy korun, výdaje 104,2 miliardy korun. Ve stejném měsíci před rokem vykazovala vláda deficit ve výši 23,2 miliardy korun.

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. "Celkově existují nicméně všechny předpoklady k tomu, aby stát letos hospodařil se schodkem výrazně nižším," věří Sobíšek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy