Stavební spoření ožívá, zájem o nové smlouvy roste

Petr Kučera Petr Kučera
29. 5. 2014 19:00
Během letošního prvního čtvrtletí lidé sjednali 155 tisíc nových smluv. Celkový počet smluv ve fázi spoření však nadále klesá.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zájem o stavební spoření navzdory omezení státní podpory opět roste. Alespoň pokud hodnotíme počet nových smluv. Během letošního prvního čtvrtletí jich lidé sjednali 155 tisíc, zatímco ve stejném období loňského roku jen 93 tisíc a předloni 116 tisíc.

Celkový počet smluv ve fázi spoření však nadále klesá. Ke konci letošního března jich bylo 4,021 milionu, což je o 219 tisíc méně než před rokem.

Ukazuje to nejnovější statistika ministerstva financí, vycházející z údajů od spořitelen.

Rekordní rok 2003

Počet smluv ve fázi spoření klesá nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé „předzásobili“, a rok 2003 tak byl rekordním v historii: smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

Od loňského roku klesá také celkový objem naspořených peněz. Ten nyní dosahuje 421,7 miliardy korun, zatímco na konci roku 2012 to bylo téměř 435 miliard. V roce 2003 přitom měli lidé naspořeno jen 237 miliard, poté se objem stále zvyšoval.

Rozpočet ušetřil polovinu

Díky škrtům prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatilo podporu (na niž vznikl nárok v předchozím roce) ve výši 10,73 miliardy korun, předloni to bylo necelých 5,3 miliardy, loni 4,95 miliardy a letos zatím 4,62 miliardy. Celková výše státního příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy přesáhla 16 miliard korun.

Počet úvěrů ze stavebního spoření během letošního prvního čtvrtletí klesl na 797,6 tisíce, to je o 76 tisíc méně než před rokem. Objem úvěrů klesl na 257 miliard korun – je o 19 miliard nižší než před rokem.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce rostl až do roku 2010, kdy dosáhl 68,2 procenta. Od roku 2011 už klesá, za poslední rok z 64 na 61 procent.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 3 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy