Stavební spoření ožívá, zájem o nové smlouvy roste

Petr Kučera Petr Kučera
29. 5. 2014 19:00
Během letošního prvního čtvrtletí lidé sjednali 155 tisíc nových smluv. Celkový počet smluv ve fázi spoření však nadále klesá.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zájem o stavební spoření navzdory omezení státní podpory opět roste. Alespoň pokud hodnotíme počet nových smluv. Během letošního prvního čtvrtletí jich lidé sjednali 155 tisíc, zatímco ve stejném období loňského roku jen 93 tisíc a předloni 116 tisíc.

Celkový počet smluv ve fázi spoření však nadále klesá. Ke konci letošního března jich bylo 4,021 milionu, což je o 219 tisíc méně než před rokem.

Ukazuje to nejnovější statistika ministerstva financí, vycházející z údajů od spořitelen.

Rekordní rok 2003

Počet smluv ve fázi spoření klesá nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé „předzásobili“, a rok 2003 tak byl rekordním v historii: smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

Od loňského roku klesá také celkový objem naspořených peněz. Ten nyní dosahuje 421,7 miliardy korun, zatímco na konci roku 2012 to bylo téměř 435 miliard. V roce 2003 přitom měli lidé naspořeno jen 237 miliard, poté se objem stále zvyšoval.

Rozpočet ušetřil polovinu

Díky škrtům prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatilo podporu (na niž vznikl nárok v předchozím roce) ve výši 10,73 miliardy korun, předloni to bylo necelých 5,3 miliardy, loni 4,95 miliardy a letos zatím 4,62 miliardy. Celková výše státního příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy přesáhla 16 miliard korun.

Počet úvěrů ze stavebního spoření během letošního prvního čtvrtletí klesl na 797,6 tisíce, to je o 76 tisíc méně než před rokem. Objem úvěrů klesl na 257 miliard korun – je o 19 miliard nižší než před rokem.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce rostl až do roku 2010, kdy dosáhl 68,2 procenta. Od roku 2011 už klesá, za poslední rok z 64 na 61 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Lidovci nepůjdou do vlády se stranami, které podpoří manželství pro všechny

Lidovci budou požadovat záruky, že případná vládní koalice s jejich účastí neschválí manželství pro stejnopohlavní páry. V předvolebním rozhovoru pro Deník N to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Pro lidovce by podle něj bylo nepřijatelné i to, aby jednotliví poslanci vládních stran hlasovali volně, a manželství pro všechny by tak mohlo projít hlasy z opozice. Nad Jurečkovým vyjádřením se pozastavili zástupci STAN a Pirátů.

Jednou z variant povolebního uspořádání je vznik vlády s účastí koalice Spolu, kterou s lidovci tvoří ODS a TOP 09, a koalice Pirátů a STAN. Záležet bude na výsledku sněmovních voleb, které se konají počátkem října.

Lidovci budou k manželství pro stejnopohlavní páry vyžadovat dohodu, že nebude schváleno s podporou vládních stran, vyplývá z Jurečkova vyjádření. "Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala," řekl. "V ten okamžik by vládní koalice skončila," dodal. Může na tom ztroskotat i vytvoření vlády, podotkl. Jde podle něj o jednoznačnou prioritu lidovců, na které budou trvat.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Darida zůstal při výhře Herthy na lavičce, nezahrál si ani Zima

Fotbalisté Herthy Berlín po úvodních třech porážkách v německé lize podruhé za sebou vyhráli. Na domácím stadionu porazili v předehrávce 5. kola nováčka Fürth 2:1. Český záložník Vladimír Darida zůstal v týmu vítězů jen na lavičce.

V italské lize si zase nezahrál český reprezentační obránce David Zima, který jen přihlížel výhře FC Turín 1:0 v Sassuolu. Jediný gól utkání vstřelil v 83. minutě Chorvat Marko Pjaca.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Hertha Berlín - Fürth 2:1 (61. Ekkelenkamp, 79. vlastní Bauer - 57. Hrgota z pen.).

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Sassuolo - FC Turín 0:1 (83. Pjaca).

Francouzská fotbalová liga - 6. kolo:

Štrasburk - Mety 3:0 (26. a 40. Diallo, 6. Ajorque z pen.).

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Vigo - Cádiz 1:2 (65. Mina - 38. Lozano, 43. Espino).

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Newcastle - Leeds 1:1 (44. Saint-Maximin - 13. Raphinha).

Další zprávy