Havlíček využije při záchraně letectví evropské fondy. Chystá miliardovou pomoc

ČTK ČTK
10. 7. 2020 14:04
Stát spolu s podnikateli připravuje speciální formu pomoci pro tuzemský letecký průmysl. Na podzim za využití evropských fondů zřejmě vypíše podpůrný program pro projekty z leteckého výzkumu s rozpočtem ve výši až jedné miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

V pátek o tom informovalo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Český letecký průmysl loni exportoval produkty za 16,5 miliardy korun, za posledních sedm let se objem leteckého vývozu zdvojnásobil.

"Po plošné podpoře podnikatelů se zaměřujeme na konkrétní podpůrná  opatření pro jednotlivá odvětví. Letecký a kosmický průmysl řadíme mezi výstavní obory domácí průmyslové základny, intenzivně tak řešíme, jak zabránit propouštění, udržet kontinuitu vývoje a domácí výrobce na světové scéně," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Letecký průmysl patří mezi silně zasažené oblasti během koronavirové krize. Stát proto chce pro pomoc výrobcům využít peníze z evropských fondů. MPO v současnosti jedná s Evropskou komisí o zvýhodněných podmínkách dotací pro letecký průmysl. Na podzim by mělo vypsat program pro podporu leteckých projektů. Vložit do něj plánuje až miliardu korun.

Letečtí výrobci se podle Asociace leteckých a kosmických výrobců bez pomoci státu neobejdou. "Potřebujeme zachovat vyváženou kombinaci firem dodávajících pro velké národní i globální hráče a společností, které se zaměřují na výrobu vlastních letadel," podotkl prezident asociace a šéf Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu Josef Kašpar. Česko podle něj patří mezi devět zemí světa, které jsou schopné kompletně vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území.

Většina produkce domácích leteckých výrobců míří do zahraničí, v průměru letecké firmy vyvážejí až do 30 zemí světa. Letecký export přitom za poslední dekádu rostl o desítky procent ročně. "Za posledních sedm let se objem leteckého vývozu zdvojnásobil," uvedla náměstkyně MPO Martina Tauberová. Mezi klíčové vývozní destinace patří Francie, Německo, Velká Británie, USA, Jižní Amerika, Blízký východ či Rusko. Největšími odběrateli jsou většinou zahraniční vlády, armády nebo státní firmy.

V současné době proto Asociace leteckých a kosmických výrobců provádí průzkum mezi leteckými výrobci, který by měl pomoci s nastavením připravovaného dotačního programu.

Video: Přelet prázdného letiště Ruzyně v době koronavirové krize

Přelet prázdného letiště Ruzyně v době koronavirové krize | Video: Jiří Pruša, Flying Revue
 

Právě se děje

před 3 minutami

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Souboj elitních sprinterů na Milán-Turín vyzněl pro Démara

Vítězem tradičního závodu druhé kategorie Milán-Turín se po 198 kilometrech stal Francouz Arnaud Démare, který v hromadném dojezdu předčil další elitní spurtéry Australana Caleba Ewana a Slováka Petera Sagana. Mezi ně se na třetí místo vklínil trojnásobný mistr světa v cyklokrosu Belgičan Wout van Aert.

Van Aert v sobotu ovládl Strade Bianche, první závod elitní kategorie WorldTour po koronavirové pauze. Dnes mohl přidat další triumf, ale nakonec jej ve finiši po více než čtyřech hodinách předstihli Démare s Ewanem.

Osmadvacetiletý jezdec stáje Groupama-FDJ Démare bude patřit k favoritům i na sobotní klasice Milán-San Remo, kterou před čtyřmi lety vyhrál. Prvenství bude v závodě, jenž byl kvůli koronaviru přeložen z března, obhajovat jeho krajan Julian Alaphilippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy