Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta, a to kvůli vyšším cenám alkoholických i nealkoholických nápojů, tabáku či potravin.
Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.
"Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta. Bylo to o 0,8 procentního bodu více než v březnu a nejvíce od loňského září. Největší podíl na tomto vývoji měly, stejně jako minulý měsíc, ceny pohonných hmot a tabákových výrobků," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.
Ceny pohonných hmot a olejů v dubnu meziročně vzrostly o 16,3 procenta, lihoviny zdražily o 5,1 procenta, pivo o 8,5 procenta a tabákové výrobky o 19,5 procenta.
Oproti stejnému období loňského roku zdražily i automobily, ceny nájemného v bytech, vodné a stočné, zatímco klesly například ceny elektřiny i zemního plynu.
Z potravin bylo ve srovnání s loňským dubnem o 7,2 procenta levnější vepřové maso, zelenina o 3,4 procenta, přičemž ceny brambor dokonce klesly o 26,6 procenta, uvedli statistici.
Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,3 procenta a ceny služeb o 2,8 procenta. Například finanční služby meziročně zdražily o 8,8 procenta.
ČSÚ úterý zveřejnil i vývoj cen v dovozu a vývozu za letošní březen. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 2,5 procenta, dovozní ceny o 1,6 procenta.
"V meziročním srovnání se výrazně projevil růst cen rud kovů a kovového odpadu, ropy a ropných výrobků a elektřiny," uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.