Češi si v březnu připlatili za benzin i nájemné bytů. Klesly ale ceny potravin

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 13. 4. 2021 10:25
Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procent
Foto: iStock

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zatímco v únoru ceny pohonných hmot a olejů zhruba o desetinu klesly, v březnu vzrostly o 1,1 procenta. Zvýšily se také ceny aut, a to o 9,3 procenta.

Pokles cen zaznamenali statistici třeba u potravin. Zelenina meziročně zlevnila o 6,2 procenta, a z toho brambory dokonce až o 29 procent. Ceny vepřového masa se snížily o 11,3 procenta. Výrazně však stouply ceny tabákových výrobků, které zdražily o 17,5 procenta.

Zdražovalo v březnu i nájemné bytů, kde ceny stouply o 1,3 procenta. Vodné se zvýšilo o 1,9 procenta a stočné o 2,3 procenta. Zlevnila však elektřina o 3,4 procenta a zemní plyn o 4,7 procenta.

Ceny zboží rostly v březnu celkově o 2,1 procenta a ceny služeb o 2,6 procenta. Například finanční služby zdražily o 8,5 procenta.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží vzrostly o 0,4 procenta, zatímco ceny služeb naopak klesly o 0,3 procenta. Zdražily třeba pohonné hmoty a oleje o 5,9 procenta. Z potravin byly vyšší především ceny vajec o 5,1 procenta, kdežto brambory zlevnily o více než desetinu.

ČSÚ v úterý zveřejnil i vývoj cen v dovozu a vývozu za letošní únor. Meziročně vývozní ceny vzrostly o 4,5 procenta a dovozní ceny o 2,1 procenta. Na vývoj vývozních cen mělo podle statistiků vliv hlavně zdražení strojů a dopravních prostředků o 4,9 procenta a na dovozní ceny zdražení polotovarů o 5,3 procenta.

Analytici: Inflace v nejbližších měsících ještě poroste

Meziroční inflace zůstane i v dalších měsících a zřejmě i po zbytek roku nad dvěma procenty, uvedli analytici. V nejbližších měsících bude inflaci nadále ovlivňovat zdražování pohonných hmot a později v roce pak i ekonomické oživení. Nicméně inflace nebude problém české ekonomiky a centrální banka tak nemusí spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

"Spotřebitelská inflace v letošním roce i nadále setrvává nad dvěma procenty a ani nejbližší měsíce pravděpodobně nepřinesou její zpomalení pod tuto úroveň. V 1. čtvrtletí prudce vzrostla cena ropy, což se bude i v dalších měsících promítat do meziročně vyšších cen v oddílu doprava. Dále zdražovat budou ještě i ceny tabákových výrobků," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se v dalších měsících inflace od současné hodnoty zatím příliš neodchýlí. Za celkovou inflací je podle něj i nadále vidět především dražší cigarety a alkohol, které se společně postaraly o více než třetinu aktuální inflace. Další položkou jsou i rostoucí ceny pohonných hmot. "V každém případě inflace není a ani nebude letošním problémem české ekonomiky. Proto ani nadále nepředpokládáme, že ČNB bude pospíchat se zvyšováním sazeb a spíše vyčká na konec pandemie a jasné známky oživení ekonomiky," uvedl.

"V dalších měsících může být vývoj inflace trochu rozkolísaný, nicméně není důvod se obávat, že by se měl dlouhodobě odchylovat od inflačního cíle centrální banky stanoveného na dvou procentech," uvedl i hlavní ekonom Deloitte David Marek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy