Washington - Americký ministr financí Jack Lew vybídl vlády v Evropě, Japonsku a Číně k větší podpoře hospodářského růstu. Ve svém projevu na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) rovněž vyzval přední světové ekonomiky, aby dodržovaly svůj závazek, že se vyhnou devalvacím domácí měny s cílem zajistit si konkurenční výhodu.
"Evropští představitelé by se měli zaměřit na přehodnocení politiky, jež by řešilo přetrvávající slabost poptávky," uvedl ministr. Dodal, že růst japonské ekonomiky zřejmě zůstane v letošním i příštím roce slabý, a poukázal na rostoucí hrozby pro čínské hospodářství.
Japonsko by podle Lewa mělo být důraznější při zavádění nezbytných strukturálních reforem podporujících hospodářský růst. Číně ministr doporučil, aby kladla větší důraz na domácí spotřebu.
Německo vládní výdaje zvyšovat nehodlá
Lew sice ve svém projevu nezmínil Německo, podle agentury AP se však jeho výroky ohledně Evropy týkaly především neochoty této země přikročit k rozsáhlejší podpoře hospodářského růstu.
Německá ekonomika v poslední době jeví známky útlumu, což posiluje obavy z jejího návratu do recese. Donedávna se přitom o německé ekonomice hovořilo jako o hlavním motoru hospodářského oživení v Evropě.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble se však domnívá, že zvyšování vládních výdajů není vhodným prostředkem k řešení problémů evropské ekonomiky. "Stoprocentně souhlasím s tím, že musíme zajistit výraznější růst. Toho však nelze dosáhnout vypisováním šeků," prohlásil Schäuble před zasedáním MMF.
Fond tento týden snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Růstovou prognózu na příští rok zhoršil o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta.
MMF snížil rovněž hospodářský výhled eurozóny. Upozornil, že existuje třicetiprocentní pravděpodobnost, že se eurozóna v příštím roce dostane do deflace, a téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se vrátí do recese.