Říp, sokol, lev či rašín. O název nové měny ČSR se vedly spory, favoritem byl frank

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
16. 2. 2019 13:20
Nový stát potřebuje nové peníze. A tak se hned v prvních dnech samostatného státu v roce 1918 začala připravovat československá měna. Do dvaceti let získala významné místo mezi předními světovými měnami. Cesta k úspěchu nové měny však byla složitá a jako první zádrhel se ukázalo už hledání názvu, který by vyhovoval všem.
Platidla v době takzvané první republiky
Platidla v době takzvané první republiky | Foto: ČNB

Nová tiskárna a úspěch v zahraničí

Další etapa historie koruny je spojena s otevřením nové tiskárny bankovek v Růžové ulici v Praze v roce 1928 (dnešní Státní tiskárna cenin).

  • V následujících deseti letech v ní vznikala vrcholná díla bankovkové grafiky počínaje dvacetikorunou s vyobrazením Aloise Rašína a Milana R. Štefánika od Aloise Mudruňky, přes padesátikorunu z roku 1929 až po legendární stokorunu s vyobrazením prezidenta Tomáše G. Masaryka od Maxe Švabinského.

Max Švabinský vytvořil také známou tisícikorunu s portrétem Františka Palackého, která získala v roce 1937 na světové výstavě umění v Paříži čestný diplom a stala se naší první mezinárodně oceněnou bankovkou.

Vrcholem prvorepublikové bankovkové tvorby měla být pětitisícikoruna s portrétem Antonína Švehly, ale kvůli přípravě na válečné události už k jejímu vydání nedošlo.

 

Právě se děje

Další zprávy