Šéf Smartwings navštívil během jednání o podpoře Hrad. Obě strany o schůzce mlčí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
26. 6. 2020 17:33
V době, kdy stát řeší možnou podporu aerolinek Smartwings, navštívil spolumajitel letecké společnosti Jiří Šimáně Pražský hrad. Ukázala to fotografie zveřejněná na sociální síti Twitter. Ani jedna ze stran nechtěla podle Deníku N schůzku komentovat, Šimáně se ale podle zdrojů deníku měl sejít s kancléřem Vratislavem Mynářem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Travel Service

Fotografie podnikatele Adama Kurzoka zveřejněná na Twitteru zachycuje Šimáněho, jak na Pražském hradě míří k zaparkovanému vozu.

"Něco se chystá. Smartwings, a. s. právě přistávají na prvním hradním nádvoří," komentuje svůj snímek Kurzok.

Na otázky, z jakého důvodu na Hradě Šimáně byl, se Deníku N nedostalo oficiální odpovědi. K setkání se podle něj nevyjádřili zástupci Smartwings ani Hradu.

Vedení letecké skupiny momentálně jedná s vládou o poskytnutí státní garance za komerční úvěr. Měl by být kolem 800 milionů korun. Jednou z podmínek státní pomoci, které prezentoval ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), má být udržení zaměstnanců. Těch ve skupině Smartwings pracuje kolem 2500.

"Velké společnosti z oboru dopravy by měly mít možnost čerpat záruky jako čerpají všechny ostatní společnosti," uvedl již dříve Havlíček. Nástroj pro dopravní společnosti podle něho neexistuje. "I když vím, že jsou to jednotky společností," podotkl ministr.

Hospodářský výbor požádal ministerstvo dopravy o "hledání systémových řešení pro umožnění státních podpor a záruk subjektům podnikajících v hromadné dopravě.

Ředitel Smartwings Roman Vik před časem zopakoval, že měsíční obraty společnosti Smartwings klesly ze dvou miliard až 2,5 miliardy korun měsíčně na 18 až 20 milionů korun. "Pomoc v okolních evropských státech aerolinkám přichází. I kdybychom přežili bez pomoci, nemůžeme konkurovat společnostem, které pomoc dostaly," uvedl.

Letecká firma by podle studie potřebovala celkově asi 1,6 miliardy korun, řekl poslanců Vik. Čeští akcionáři podle něho přispěli 700 miliony korun. "Čekáme na ostatní akcionáře a čekáme samozřejmě na stát," dodal.

Smartwings patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní právě Šimáně a také Jaromír Šmejkal. Téměř poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe.

 

Právě se děje

před 34 minutami

V Iráku zatkli organizátory pondělního útoku na bagdádském tržišti

V Iráku zatli lidi odpovědné za pondělní atentát, který si v Bagdádu vyžádal více než 30 mrtvých. Na twitteru to dnes oznámil premiér Mustafá Kázimí. K útoku, který zasáhl lidi na tržišti, se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

"Zatkli jsme všechny členy zbabělé teroristické skupiny, která naplánovala a provedla útok na tržišti Al-Vahajlát" ve čtvrti Sadr, napsal Kázimí. Podle něj mají zadržení stanout před soudem ještě dnes.

před 59 minutami

Spor o pozemky u Dukelských kasáren v Opavě skončí. Začne výstavba bytů

Spor spojený s prodejem areálu Dukelských kasáren v Opavě skončí. Firma, která neuspěla se svou nabídkou ve veřejné soutěži, navrhla opavskému magistrátu smír. Město na něj chce přistoupit. Výstavbě bytových domů na pozemcích, které v minulosti desetiletí využívala armáda, tam nebude nic bránit. 

"V září loňského roku zastupitelé schválili prodej části bývalých Dukelských kasáren. Město pak uzavřelo kupní smlouvu s firmou JTA exclusive Ostrava, která za pozemky nabídla 51 milionů a zavázala se, že na přibližně 3,8 hektaru postaví 16 bytových domů se zhruba 300 novými byty," uvedla. Neúspěšný zájemce, teplická společnost JTH Holding, se ale obrátila na soud, rozhodnutí zpochybnila a domáhala se zneplatnění smlouvy.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy