Štrasburk - Spotřeba lehkých plastových tašek v zemích Evropské unie by měla v nejbližších letech výrazně poklesnout. Shodli se na tom poslanci Evropského parlamentu, kteří přijali směrnici dávající členským státům na výběr, jak snížit produkci tašek znečišťujících životní prostředí.
Oponenti, kteří návrh označovali za zbytečné omezení práv spotřebitelů, byli většinou europoslanců přehlasováni.
Unijní země budou muset tašky buď do roku 2018 zcela zpoplatnit, nebo přijmout jiná opatření, která zajistí, aby jejich průměrná roční spotřeba klesla do roku 2019 na 90 kusů na osobu. O šest let později by se pak mělo ročně spotřebovat nejvýše 40 tašek na osobu.
V současnosti přitom každý člověk použije podle statistik EU 200 tašek za rok. Celkem 89 % těchto tašek je použito jen jednou.
"Tato legislativa povede k všestranně přínosné situaci," uvedla zpravodajka návrhu Margrete Aukenová z poslanecké frakce zelených. "Hovoříme o obrovském ekologickém problému. Miliardy plastových tašek končí přímo v přírodě jako nezpracovaný odpad. Poškozují přírodu, škodí rybám, ptákům a s tím se musíme vypořádat," dodala. Zpoplatnění plastových tašek je podle ní historickou šancí, jak omezit jejich škodlivý dopad na životní prostředí.
V České republice již dnes všechny velké nákupní řetězce plastové tašky zpoplatňují, zákonem to dosud zavedlo například Irsko, kde jsou podle Aukenové vidět pozitivní výsledky na poklesu spotřeby tašek.
Řada europoslanců z různých částí politického spektra kritizovala nová pravidla jako zbytečný zásah do svobod občanů. "Moje babička znala alternativu k plastovým taškám, byla to síťovka, myslím, že použila tři za celý život. Nechte lidi samotné dělat to, co mají, oni se dovedou rozhodnout," řekl irský levicový poslanec Luke Ming Flanagan, který se v odmítavém stanovisku k návrhu shodoval s řadou konzervativců. Krajní názory ale zaznívaly také od ekologicky laděných členů europarlamentu, kteří požadovali přijetí úplného zákazu plastových tašek.
Většina poslanců se nakonec shodla na kompromisu, který parlament schválil po dohodě s radou ministrů, čímž výrazně zpřísnil původní návrh Evropské komise, který pro členské státy nezaváděl žádné závazné povinnosti. "Poprvé za 40 let evropské legislativy v oblasti odpadů budeme mít na úrovni EU závazná opatření ke snižování vzniku odpadu," konstatoval český sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc, podle něhož jsou lehké plastové tašky nejběžnějším odpadkem vedle cigaretových nedopalků.
Ministerstvo životního prostředí je s finálním zněním směrnice spokojeno. "Také vítáme možnost vyjmout ze směrnice velmi lehké plastové nákupní tašky, resp. tenké sáčky, které plní především hygienickou funkci zejména při nákupu potravin. ČR má nyní 18 měsíců na to, aby tuto směrnici zapracovala do své legislativy," uvedla pro Aktuálně.cz tisková mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. "MŽP aktuálně analyzuje různé možnosti, ze kterých vyplyne výsledný návrh, kterým se ČR vydá, aby naplnila evropskou legislativu," dodala.
Nová pravidla počítají i s tím, že členské země budou Brusel každoročně informovat o pokroku, jehož ve snižování výroby lehkých igelitek dosáhly. Sporným bodem zůstaly takzvané snadno rozložitelné tašky, které mají z pravidel výjimku. I mezi zastánci schváleného návrhu panují obavy, že tyto tašky, které se v přírodě díky použití speciálních přísad do pěti let rozloží na mikročástice, mohou mít i v této podobě negativní dopady na lidské zdraví i přírodu.