Ryanair stávku v Německu zvládá. Přes noc povolal piloty bez stálé pracovní smlouvy

ČTK ČTK
22. 12. 2017 9:32
Irská nízkonákladová společnost Ryanair zatím zvládá provoz na všech německý letištích. Dnes je od 5.01 do 8.59 nahlášena stávka 200 pilotů, kteří žádají, aby vedení firmy začalo jednat i s dalšími odbory.
RyanAir
RyanAir | Foto: RyanAir

Berlín - Německá letiště dnes zasáhla výstražná stávka německých pilotů nízkonákladových aerolinek Ryanair, která ale měla na plánované lety jen mírný dopad. Vedení irské společnosti se zatím k následkům čtyřhodinového protestu za uznání odborové organizace pilotů Vereinigung Cockpit (VC), který trval od od 4.59 do 8.59, nevyjádřilo.

Na dobu stávky, jež byla prvním takovým protestem od založení firmy v roce 1985, bylo naplánováno 16 letů. Podle mluvčího berlínských letišť pět ze sedmi plánovaných letů v metropoli odletělo podle plánu, jeden byl zpožděn. "Celkově to nemá žádné významné následky," řekl agentuře Reuters. Letiště Kolín/Bonn uvedlo, že dva ze tří pravidelných letů se uskutečnily a třetí byl odložen. Na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem byly odbaveny čtyři ze šesti plánovaných letů.

"Tohle byl výstražný výstřel, začali jsme mírně, ale potenciál je mnohem větší," řekl agentuře Reuters mluvčí VC Markus Wahl.

Ryanair přes noc povolal zahraniční piloty a piloty bez stálé pracovní smlouvy. Další stávky se zatím podle Wahla do 26. prosince nechystají. Příští vývoj nicméně závisí na ochotě společnosti Ryanair vyjednávat s odbory jako rovný s rovným, uvedla agentura DPA.

Irské aerolinky původně tvrdily, že odbory neuznají a v žádném případě s nimi nebudou vyjednávat. Minulý týden však připustily, že odborové svazy uznají, aby se vyhnuly koordinované stávce po celé Evropě během vánočního období, a že s nimi budou jednat. Nicméně podle odborové organizace Ryanair odmítl přijmout dva členy z její pětičlenné vyjednávací komise. Společnost navrhla termín další schůzky na 5. ledna za stejných podmínek. Jak ale v rozhovoru s novináři podotkl předseda odborů Ilja Schulz, odbory mají právo vybrat si účastníky jednání a nenechají si je diktovat.

V Irsku se 3. ledna sejdou zástupci Ryanairu a odborové organizace Gewerkschaft Impact Trade Union. Tuto irskou odborovou organizaci vedení po masivním nátlaku nakonec písemně uznalo, uvedla agentura DPA.

Irský přepravce v prvním fiskálním pololetí, což je do konce září, zvýšil zisk meziročně o 11 procent na 1,29 miliardy eur (33 miliard Kč). Za celý rok by se měl zisk vyšplhat na rekordních 1,45 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy