reklama
 
 

Rusko uzavřelo na Krymu čtyři ukrajinské banky

21. 4. 2014 12:31
Centrální banka svůj krok vysvětlila stížnostmi zákazníků, podle kterých si majitelé účtů nemohli vybírat hotovost a ani peníze převádět.

Simferopol (Ukrajina)/Moskva - Moskva na anektovaném Krymu uzavřela čtyři ukrajinské banky. Podle ruské centrální banky finanční domy neplnily své úkoly, napsala dnes agentura DPA.

Zbývající ukrajinské banky smějí na poloostrově působit bez příslušné ruské licence do 1. ledna 2015, musí ale podle Moskvy dostát svým závazkům.

Centrální banka svůj krok vysvětlila stížnostmi zákazníků, podle kterých si majitelé účtů u nyní již uzavřených finančních institucí nemohli vybírat hotovost a ani peníze převádět. Rusko přitom obyvatele Krymu ujistilo, že stát za vklady až do výše 700 000 rublů (asi 390 000 korun) ručí.

Autonomní poloostrov se v březnu po sporném referendu odtrhl od Ukrajiny a přičlenil se k Ruské federaci. Západ i Kyjev to označují za nelegální, Moskva nicméně argumentuje tím, že tento krok v plebiscitu podpořilo přes 96 procent hlasujících.

Rusko nicméně pokračuje s integrací Krymu, mimo jiné místo hřivny zavedlo jako platidlo rubl. Centrální banka také ohlásila, že do konce dubna bude na Krymu přes 200 poboček ruských finančních domů.

autor: ČTK | 21. 4. 2014 12:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama