Rusko uzavřelo na Krymu čtyři ukrajinské banky

ČTK ČTK
21. 4. 2014 12:31
Centrální banka svůj krok vysvětlila stížnostmi zákazníků, podle kterých si majitelé účtů nemohli vybírat hotovost a ani peníze převádět.
Ruská vlajka na krymském parlamentu.
Ruská vlajka na krymském parlamentu. | Foto: Reuters

Simferopol (Ukrajina)/Moskva - Moskva na anektovaném Krymu uzavřela čtyři ukrajinské banky. Podle ruské centrální banky finanční domy neplnily své úkoly, napsala dnes agentura DPA.

Zbývající ukrajinské banky smějí na poloostrově působit bez příslušné ruské licence do 1. ledna 2015, musí ale podle Moskvy dostát svým závazkům.

Centrální banka svůj krok vysvětlila stížnostmi zákazníků, podle kterých si majitelé účtů u nyní již uzavřených finančních institucí nemohli vybírat hotovost a ani peníze převádět. Rusko přitom obyvatele Krymu ujistilo, že stát za vklady až do výše 700 000 rublů (asi 390 000 korun) ručí.

Autonomní poloostrov se v březnu po sporném referendu odtrhl od Ukrajiny a přičlenil se k Ruské federaci. Západ i Kyjev to označují za nelegální, Moskva nicméně argumentuje tím, že tento krok v plebiscitu podpořilo přes 96 procent hlasujících.

Rusko nicméně pokračuje s integrací Krymu, mimo jiné místo hřivny zavedlo jako platidlo rubl. Centrální banka také ohlásila, že do konce dubna bude na Krymu přes 200 poboček ruských finančních domů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy