Moskva burcuje: Pravý vlastenec tráví dovolenou na Krymu

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
19. 4. 2014 21:00
Krym se po řadě dramatických týdnů připravuje na rekreační sezonu. Noví majitelé slibují finanční injekce, odborníci jsou přesto skeptičtí.
Dovolená na Krymu - Jevpatorija
Dovolená na Krymu - Jevpatorija | Foto: Vimeo.com

Článek vyšel v sesterském deníku Insider, který jej Aktuálně.cz poskytl v plném znění.

Zahraničí – Zatímco východ Ukrajiny se potýká s proruskými separatistickými bouřemi, Krym, který si Moskva přivlastnila v březnu, se chystá na rekreační sezonu. Letoviska, jimž noví správci slibují finanční injekce, spřádají naděje na vytvoření nového turistického ráje.

Romantická Jalta se o rekreanty přetahuje s nákladným projektem Soči, jenž se díky nedávné olympiádě měl stát hlavní ruskou turistickou destinací.

Experti však turistickou sezonu na Krymu vidí spíš skepticky.

Poslankyně za stranu Jednotné Rusko Olga Batalinová přišla s iniciativou "Hurá na Krym!"

Ruští politici se předhánějí v prohlášeních, že letošní dovolenou stráví na Krymu. Poslankyně za stranu Jednotné Rusko Olga Batalinová přišla s iniciativou "Hurá na Krym!“. Její kolega Sergej Něvěrov burcuje celou provládní frakci, aby se poslanci, zhýčkaní zahraničními letovisky, letos "obětovali“ pro "vlasteneckou“ rekreaci.

Prostí turisté se zatím k cestám na Krym příliš nemají. Sdružení ruských turistických operátorů (ATOP) uvedlo, že registrováno je jen kolem deseti objednávek denně.

65 % turistů bylo z Ukrajiny

Loni na Krymu bylo podle místního turistického resortu asi šest milionů turistů. Krymská ministryně turistiky Jelena Jurčenková optimisticky očekává, že by letos mohla návštěvnost rekord překonat.

Zároveň ale přiznává, že 65 procent dosavadních sezonních návštěvníků tvořili ukrajinští občané. Nyní proruské vedení poloostrova spoléhá hlavně na ruské rekreanty. Ti však byli očekáváni především v Soči, které kvůli mohutné výstavbě olympijských objektů v minulých letech turisticky hladovělo. Nyní se mělo za to, že návštěvníky přitáhne moderní rekreační potenciál.

Nebojte, tanky už jsou pryč

Turistická sezona na Krymu startuje začátkem května, asi o dva týdny dříve než na krymské Jaltě. Potenciální zájemce musí ovšem tamní vedení přesvědčit, že jim na poloostrově nehrozí nebezpečí. "Nevěřte zprávám, podle kterých u nás na Krymu jsou tanky … Představujeme bezpečný a kvalitní turistický produkt,“ prohlásila Jurčenková na mezinárodním turistickém fóru Velký Ural v Jekatěrinburgu.

Krym láká turisty na nízké ceny, rozmanitou přírodu, antickou kulturu či atraktivní rezidence někdejších sovětských vládců.

Pobřežní měst Jevpatorija.
Pobřežní měst Jevpatorija. | Foto: Vimeo.com

Krymské vedení předpokládá, že odhalovat tamní turistické atrakce přijedou především Rusové. Ukrajina své občany před cestou na Krym výslovně varovala. "Nemůžeme ukrajinským turistům zaručit bezpečnost na tomto území.

Doporučujeme návštěvu jiných částí černomořského a azovského pobřeží či karpatského regionu,“ řekl na tiskové konferenci Andrij Šenin z ukrajinské státní agentury pro turismus Deržturyzmkurort.

Úřad Ukrajincům doporučil, aby se cest na Krym zdrželi v souvislosti s okupací poloostrova ruskými vojsky. Úřadující premiér Arsenij Jaceňuk pak míní, že ruská okupace zmařila turistickou sezonu na Krymu, který Ukrajina stále považuje za svůj region.

Ruský týdeník Argumenty i fakty napsal, že organizace Rosturizm dostala za úkol zajistit alespoň tři miliony turistů pro letošní sezonu na Krymu. Přispět by k tomu měly i státní dotace ve výši miliardy rublů. Turisté zvyklí na egyptský, tuniský či turecký servis ovšem domácí podmínky hodnotí spíše skepticky. Na rozdíl od Soči četné objekty na Krymu neprošly od sovětských časů ani rekonstrukcí.

Už v minulosti bylo jihoruské Soči mocným konkurentem Krymu. Po olympijské premiéře si ovšem letovisko vybavené moderní infrastrukturou kladlo vyšší ambice a chtělo konkurovat světovým destinacím. Oslovit by chtělo domácí i zahraniční návštěvníky.

Mimo kvalitního ubytování Soči láká turisty na ruský Disneyland s ultramoderními atrakcemi, pestré sportovní vyžití či kulturní projekty. Očekávalo se, že by tam mohlo letos přijet alespoň pět milionů turistů. Část jich ovšem podle expertů může „povinně“ spolknout Krym.

Ukrajinské agentury si všimly slibu krymských představitelů, že zájemce o letní radovánky na poloostrově nebudou omezovat ani obvyklé restrikce.

"Krym je území, kde můžete po ochutnávce bohaté nabídky krymských vinných sklípků na hlavním náměstí bez obav vlézt do fontány a zahulákat: "Kryme, miluji tě!"

"Krym je území, kde není třeba přemýšlet o tom, že dostanete pokutu, pokud si v noci po ochutnávce bohaté nabídky krymských vinných sklípků vlezete do fontány a na hlavním náměstí zahulákáte: ´Kryme, miluji tě´,“ citovala agentura Unian krymskou ministryni turistiky.

Politický vývoj kolem poloostrova mezitím odrazuje od turistických plánů i zahraniční společnosti. Podle serveru blackseanews.net četní provozovatelé výletních plaveb na lodích zrušili plánované zastavení na Jaltě či v Sevastopolu a nahradili je přístavy v Turecku, Rumunsku, Gruzii nebo v Bulharsku.

Již dříve evropské společnosti zrušily lety na Krym. Evropský regulátor pro leteckou dopravu EASA "důrazně doporučuje" aerolinkám, aby se vyhnuly vzdušnému prostoru nad konfliktním územím.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Policie zadržela ráno ve Varnsdorfu tři osoby, podle České televize starostu města a další dva lidi kvůli pronájmu radarů na měření rychlosti.

před 47 minutami

Basketbalisté Philadelphie a Miami drží domácí neporazitelnost

Basketbalisté Philadelphie zůstávají i nadále v této sezoně NBA před svými fanoušky neporažení. V hale Wells Fargo Center v úterý zdolali ve třináctém domácím zápase Denver 97:92. O dvě utkání kratší domácí neporazitelnost uhájilo i Miami, které zdolalo Atlantu až po prodloužení 135:121.

Výsledky NBA:

Charlotte - Washington 114:107, Miami - Atlanta 135:121 po prodl., Philadelphia - Denver 97:92, Portland - New York 115:87.

Další zprávy