Živě: Pošlete nám zbraně, žádá Rusko šéf separatistů

Přenos skončil
Nedělní události kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Proruský ozbrojenec prochází kolem místa přestřelky ve Slavjansku.
Proruský ozbrojenec prochází kolem místa přestřelky ve Slavjansku. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Při ozbrojeném střetu mezi dvěma skupinami u východoukrajinského města Slavjansk zemřeli v noci na neděli tři lidé a další tři utrpěli zranění.

Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo vnitra. Původně přitom hovořilo jen o jedné oběti.

K incidentu došlo na kontrolním stanovišti proruských separatistů.

Informace o střetu přinesla jako první ruská státní média, podle kterých je obětí pět. Zpravodajové agentury Reuters zase přímo z místa informovali, že viděli dvě mrtvá těla.

Z odpovědnosti za incident se vzájemně obviňují ukrajinské a ruské úřady.

Dění kolem Ukrajiny jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
20:20

Vůdce proruských radikálů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov požádal Rusko o zbraně - pokud nevyšle na pomoc rovnou své vojáky, jak vyzval o několik hodin dříve. "Prozatím Rusko na tuto výzvu (k vyslání sil) neodpovědělo," řekl. "Jestliže nemůžete vyslat síly k udržení míru, pošlete nám zbraně," dodal.

"Potřebujeme zbraně, nemáme jich dost," řekl dále Ponomarjov. Poukázal přitom na to, že "oni (ukrajinská armáda) mají letectvo a obrněná vozidla".

16:05

I ukrajinská tajná služba SBU označila incident u Slavjansku za cynickou provokaci, uvedl list Kyiv Post. Stejně jako ukrajinské ministerstvo vnitra se domnívá, že vše bylo zinscenováno.

Foto: Reuters
15:50

Dva z mrtvých byli podle ukrajinského ministerstva místní obyvatelé, kteří na kontrolním stanovišti měli hlídku, totožnost třetí osoby nebyla známa.

Ozbrojenci prý přijeli v asi 2:20 místního času (1:20 SELČ) ke stanovišti ve čtyřech automobilech a začali na přítomné střílet. Ti střelbu opětovali.

Poté ozbrojenci nasedli do dvou aut a odjeli směrem do oblasti Charkova. Raněné a mrtvé si údajně vzali s sebou, jejich počet je neznámý.

14:51

Vůdce proruských radikálů ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov dnes zopakoval svou žádost ruskému prezidentovi, aby vzbouřencům na východě Ukrajiny pomohl.

Vladimira Putina na tiskové konferenci požádal, aby "do města poslal mírové jednotky".

Ponomarjov zároveň vyhlásil ve městě zákaz vycházení, uvedla agentura AFP. "Žádáme vás, abyste co nejdříve zvážil vyslání mírových jednotek, které by ochránily obyvatele před fašisty," prohlásil Ponomarjov. Místní lidé jsou podle něj ohrožováni radikály z pravicového hnutí Pravý sektor.

Foto: Reuters
13:18

Ukrajinský Pravý sektor veškerá obvinění odmítá. "Jde o bezbožnou provokaci z Ruska. Bezbožnou, protože k ní došlo o svaté noci pro křesťany, o velikonoční noci. Bylo to jasně provedeno ruskými speciálními jednotkami," řekl pro Reuters mluvčí hnutí Artem Skoropadskij.

Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti.
Dmytro Jaroš, předák krajně pravicového hnutí Pravý sektor mluví k demonstrantům na kyjevském náměstí Nezávislosti. | Foto: Reuters
13.00

Podle ruské diplomacie je překvapující, že k útoku u Slavjansku došlo nedlouho poté, co se Rusko, EU, USA a Ukrajina ve čtvrtek v Ženevě dohodly na zastavení násilí a uklidnění situace v zemi.

"Rusko trvá na přísném plnění závazků, které pro Ukrajinu vyplynuly a které mají vést ke zmírnění napětí na jihovýchodě Ukrajiny," uvedlo ministerstvo.

Ruské ministerstvo zahraničí je prý incidentem pobouřeno. Ve svém prohlášení uvedlo, že "nevinní civilisté byli zabiti během útoku ozbrojenci z Pravého sektoru".

Útok prý svědčí o tom, že Kyjev nemá dostatek vůle, aby militanty odzbrojil.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | Foto: Reuters
12:00

Zprávy o počtu obětí ve Slavjansku se rozcházejí. Podle zpravodajů agentury Reuters se u kontrolního stanoviště ve Slavjansku nacházela dvě mrtvá těla, jedna z obětí měla viditelná střelná zranění hlavy a obličeje. Jeden z mužů měl na sobě bojovou uniformu, druhý byl v civilu.

Ukrajinské ministerstvo vnitra hovoří pouze o jedné oběti a třech zraněných. Ruská televize Rossija 24 předtím oznámila pět mrtvých.

Oběti přestřelky ve Slavjansku spočívají na korbě nákladního auta. (Foto: Reuters.)

Foto: Reuters

Separatisté z útoku podezírají podezírají radikály z ukrajinského pravicového hnutí Pravý sektor. Podle ruské televize údajně proruští ozbrojenci zajistili dva automobily, ve kterých našli symboliku Pravého sektoru. Uvnitř prý bylo velké množství materiálu a zbraní, které nejsou ve výzbroji ukrajinské armády, například dýmovnice a přístroje pro noční vidění americké výroby.

Při útoku neznámých ozbrojenců na kontrolní stanoviště proruských separatistů u ukrajinského města Slavjansk zemřelo pět lidí. Zatím není jasné, kdo za útokem mohl stát. Podle ruské televizní stanice Rossija 24 jsou třemi mrtvými proruští separatisté, kteří nyní město Slavjansk na východě Ukrajiny kontrolují. Dva mrtví jsou členy skupiny, která kontrolní stanoviště napadla. Ke stanovišti na severu města údajně přijelo několik automobilů, ze kterých útočníci začali střílet. Kromě pěti obětí se ještě jeden další muž nachází s těžkými zraněnými v nemocnici.

Aktuálně.cz ČTK Reuters Aktuálně.cz, ČTK, Reuters
Aktualizováno 20. 4. 2014 20:30
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy