Praha - Návrh státního rozpočtu pro příští rok by měl být podle většiny analytiků, které oslovila agentura ČTK, ambicióznější. Současnému vývoji ekonomiky a stavu hospodářství by odpovídal schodek do 50 miliard korun, říkají ekonomové.
Vláda dnes schválila návrh rozpočtu s deficitem 70 miliard korun. Kabinet chce deficit v dalších letech snižovat.
"Hlavní slabinou schváleného rozpočtu je deficit. Aby se dal rozpočet na příští rok označit za přijatelný, měl by být schodek maximálně 50 miliard. Ideálně samozřejmě méně," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Doufá, že se jeho generace dožije toho, že aspoň někdy rozpočet skončí s přebytkem. "Naposledy se tak stalo před 20 lety," dodal.
I podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy mělo být ministerstvo ve stanovení schodku ambicióznější. "Takový deficit je prostě ekonomicky neobhájitelný při mírách hospodářského růstu, který přesahuje čtyři procenta," uvedl.
Vláda by nyní podle něj již neměla dopustit, aby se opakovala situace z prvních let milénia. Tehdy také při vysoké míře růstu stát praktikoval poměrně laxní rozpočtovou politiku. "Výsledný nárůst zadlužení pak tuzemské ekonomice přitížil v čase, kdy ji zasáhly dopady světové finanční krize," uvedl.
Naopak analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek považuje návrh rozpočtu se schodkem 70 miliard za rozumný kompromis.
"Vzhledem k určitému zpomalení růstu české ekonomiky, které se očekává, nemusí být dodržení schodku takovou samozřejmostí jako letos. Důležité je ale střednědobě směřovat do stavu, aby vláda hospodařila s víceméně vyrovnaným rozpočtem a přestala vytvářet nové dluhy," uvedl.
Největší neznámou v návrhu rozpočtu je podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela čerpání peněz z fondů EU. "Očekávám, že nájezd na nové programovací období bude pozvolný, což se projeví ve výrazně nižších kapitálových výdajích. Na příjmové straně panují nejasnosti ohledně nových opatření spojených s výběrem DPH, která by měla státnímu rozpočtu přinést nemalé prostředky," uvedl.