Schodek rozpočtu dosáhne 70 miliard korun. Návrh schválila vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2015 14:40
Rozpočet pro příští rok zahrnuje růst platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i výdaje souvisejícími s aktuální migrační vlnou. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se rovněž počítá s penězi na financování strategických investičních akcí, podporu a dobudování průmyslových zón v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 70 miliard korun. Rozpočet počítá mimo jiné s růstem platů hasičů, učitelů, policistů, zdravotníků či úředníků nebo i s výdaji souvisejícími s aktuální migrační vlnou. Nyní návrh projedná Sněmovna a musí ho podepsat prezident. Opozice rozpočet kritizuje kvůli výši deficitu.

Celkové výdaje rozpočtu budou 1,251 bilionu a příjmy 1,181 bilionu korun.

"Návrhem a složením rozpočtu, který vláda schválila, plníme důležité závazky a priority, které jsme dali občanům a které jsou obsaženy v programovém prohlášení vlády. Podporujeme zaměstnanost, investice, průmysl, bezpečnost občanů i kvalitnější veřejné služby, a zároveň jdeme cestou postupného snižování deficitu," uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun, loni byl schodek zhruba 78 miliard korun.

Rozpočet podle Sobotky počítá s penězi na financování strategických investic, podporu a dobudování průmyslových zón v oblastech s vysokou nezaměstnaností. "Prioritou je dostavba páteřní dopravní infrastruktury a zvýšení výdajů na výzkum a vývoj. Dále je rozpočet zaměřen na zvýšení bezpečnosti země, podporu vzdělávání a tvorbu pracovních míst," dodal.

"Jsem strašně rád, že se mi podařilo udržet deficit 70 miliard korun," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Podle něj od původního návrhu rozpočtu z května navýšilo ministerstvo výdaje jednotlivých kapitol rozpočtu o 40,2 miliardy korun. "Ušetřili jsme především na obsluze státního dluhu. Například od srpna jsme vydali státní dluhopisy za 42 miliard korun s negativním úrokem," uvedl.

Vzhledem k ekonomickému růstu je podle místopředsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska schodek "nestydatě vysoký, rozhazovačný, v podstatě socialistický, přerozdělovací a nemá žádnou vizi". Vláda podle něj v rezignovala na uzdravování veřejných rozpočtů. I podle ODS vláda ignoruje slušný hospodářský růst a základní ekonomické principy.

Rozpočet má podle vyjádření Sobotky z minulého týdne připraveny peníze i na zvládnutí migrační krize. Peníze mají jednotlivé resorty a existuje také několikamiliardová rezerva v rozpočtu na neočekávané události. "Pokud dojde k tomu, že budou potřeba nové dodatečné výdaje, tak využijeme té rezervy nebo ušetříme jinde v rámci rozpočtu. Prostor vždy existuje," uvedl ve čtvrtek premiér.

Předsedové koaličních stran se 15. září ještě dohodli na přesunu peněz v rámci rozpočtu. Stovky milionů korun navíc by měly dostat ministerstva vnitra, práce a sociálních věcí nebo zdravotnictví. Umožnil to přesun pěti miliard korun mezi kapitolami rozpočtu, v rámci kterého by se měly zvýšit příjmy ze státního podniku Lesy ČR o miliardu korun, snížit odhady výdajů na obsluhu státního dluhu, a zpřesnění odhadu mandatorních výdajů.

Ze státních podniků Lesy ČR a pivovaru Budvar tak rozpočet na příští rok získá 6,6 miliardy korun a z Řízení letového provozu 100 milionů korun.

Návrh rozpočtu i výhled na další roky počítá s tím, že deficit veřejných financí nestoupne nad tři procenta HDP, což je hranice požadovaná EU pro přijetí eura. Příští rok by měl být deficit 1,2 procenta HDP, v roce 2017 0,8 procenta HDP a v roce 2018 0,6 procenta HDP.

 

Právě se děje

před 22 minutami

USA mají podle Trumpa v hledáčku třetího muže Islámského státu

Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby, kdy organizaci vedl nyní už zneškodněný abú Bakr Bagdádí. Šéf Bílého domu to dnes podle agentury Reuters řekl při debatě po projevu v Ekonomickém klubu v New Yorku.

"Bedlivě pozorujeme jeho třetího muže," řekl Trump, aniž by prozradil identitu nového terče. "Jeho trojka má velký problém, protože i o něm víme, kde je," dodal americký prezident.

Vůdce teroristické organizace Bagdádí zemřel 27. října při operaci americké speciální jednotky na severu Sýrie, když na útěku odpálil nálože na svém těle. Od Bagdádího smrti se USA snaží zamezit opětovnému vzkříšení IS a zaměřují se na možné nástupce, přívržence a příbuzné bývalého vůdce organizace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy