Hlavně to neprojezte. Ekonomové radí vládě, kam dát peníze v době růstu

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 9. 2015 6:57
Anketa: Jak využít výrazné oživení české ekonomiky? V první řadě je teď čas na vyrovnaný rozpočet, zdůrazňují odborníci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Samé dobré zprávy přicházejí v poslední době o české ekonomice. Hrubý domácí produkt ve druhém čtvrtletí meziročně rostl o 4,4 procenta, což je nejrychlejší tempo v Evropské unii. Klesá nezaměstnanost, která byla v červenci druhá nejnižší v EU, počet volných míst na úřadech práce se vrátil na předkrizovou úroveň.

Za leden až srpen je státní rozpočet průběžně v přebytku 19 miliard korun, což je nejlepší výsledek od roku 2007. Schodek rozpočtu za celý rok 2015, který byl původně naplánovaný na 100 miliard korun, se tak zřejmě sníží.

Jak má vláda naložit s penězi, které proti původním odhadům nečekaně získá? Podle odborníků by je měla zjednodušeně řečeno využít a "neprojíst".

V první řadě je třeba snížit dluhy a vrátit celoroční rozpočet do kladných čísel. Vláda by se také měla vrátit k dlouhodobým reformám, začít investovat do výzkumu a vývoje, zrušit zbytečné úřady a snížit počet úředníků. Přečtěte si anketní odpovědi.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Kofola koupila stoprocentní podíl v Karlovarské Korunní a Ondrášovce

Skupina Kofola koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Kofola cenu obchodu po dohodě s druhou stranou nezveřejnila. Dokončení obchodu firmy očekávají v první polovině příštího roku.

Kofola uvedla, že nákupem Karlovarské Korunní a Ondrášovky chce rozšířit své portfolio o tradiční české minerální vody a posílit na českém trhu svou pozici v kategorii balených vod.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Osobností roku podle časopisu Time je ekologická aktivistka Greta Thunbergová

Osobností roku, kterou každoročně vybírá americký časopis Time, se v tomto roce stala švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová. Teprve šestnáctiletá dívka se snaží přesvědčit světové politiky k výraznějšímu boji proti klimatickým změnám. Stojí za globálním studentským hnutí Fridays for Future, které upozorňuje na měnící se podnebí. Letos vystoupila například na klimatickém summitu OSN v New Yorku. Kvůli svým aktivitám také letos přerušila školu.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Ruská televize bude vysílat seriál se Zelenským, Putin se na něj ale nepodívá

Ruská televize pustí ve středu večer vůbec poprvé seriál s nynějším ukrajinským prezidentem a bývalým hercem Volodymyrem Zelenským v roli učitele dějepisu, který se jako bojovník proti korupci stane hlavou státu. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již oznámil, že se jeho šéf dívat nebude.

Na seriál Sluha národa, jehož název nyní nese i strana ukrajinského prezidenta, se Rusové dosud mohli podívat jen na internetu, poznamenala agentura AFP. Připomněla, že i ve skutečné volební kampani se Zelenskyj letos držel svého seriálového předobrazu jako prostého člověka z lidu, který chce rozbourat zkorumpovaný systém. Stanice TNT nyní seriál pouští na obrazovky jako "fikci, která se stala skutečností".

Zdroj: ČTK
Další zprávy