Vláda podpořila rozšíření pravomocí NKÚ. Bude moci kontrolovat hospodaření obcí i krajů

ČTK Domácí ČTK, Domácí
23. 9. 2015 14:03
Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu by se měly změnit. Souhlasí s tím alespoň Sobotkova vláda, která schválila příslušnou novelu zákona. Ta má vést k tomu, že Nejvyšší kontrolní úřad bude vedle hospodaření s veřejnými penězi a s penězi poskytnutými z veřejných rozpočtů kontrolovat také hospodaření s majetkem právnických osob s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku. Návrh musí ještě schválit Parlament.
Foto: René Volfík/Economia

Praha - Pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) by se měly rozšířit. NKÚ má do budoucna kontrolovat i hospodaření obcí, krajů a hospodářských subjektů, na nichž mají podíl. Příslušnou novelu zákona schválila vláda.

Připravovaná novela má vést k tomu, že Nejvyšší kontrolní úřad bude vedle hospodaření s veřejnými penězi a s penězi poskytnutými z veřejných rozpočtů kontrolovat také hospodaření s majetkem právnických osob s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku. "Rozšiřuje působnost NKÚ, bude kontrolovat hospodaření s veškerými penězi na úrovni krajů, obcí, veřejných vysokých škol nebo pojišťoven," uvedl Bohuslav Sobotka po jednání vlády.

Odpůrci rozšíření pravomocí ale poukazují na to, že na samosprávy tak dolehnou další kontroly a že je to zatíží.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se toho však neobává, bude podle něj záležet na koordinaci NKÚ s dalšími státními institucemi, které mohou samosprávy prověřovat. "Peníze, které utrácejí obce a kraje, jsou úplně stejné peníze, jaké utrácí stát. Všechny pochází z peněz vybraných na daních od daňových poplatníků," vysvětlil jeden z důvodů navrhovaného rozšíření pravomocí při nedávné návštěvě NKÚ.

O osudu novely nyní rozhodne Parlament.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy