Snižte pracujícím důchodcům daně, pomůžete státní pokladně. Studie ukázala, jak změnit penze

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 22. 9. 2015 18:25
Většina důchodců v Česku odchází z práce dobrovolně. Stát jim totiž nedává žádné úlevy na povinných odvodech. Pokud by to udělal, pravděpodobně by vydělal. Ukazuje to nová studie ekonomického think-tanku IDEA. Nyní se zaměstnanost starobních důchodců v Česku pohybuje kolem 13,5 procenta, což je zhruba dva procentní body pod průměrem EU a o více jak dvacet procentních bodů pod úrovní skandinávských zemí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Budoucí důchodová reforma může být částečně založena na tom, že stát sníží lidem v důchodovém věku daňové zatížení jejich práce.

Snížení sazby důchodového pojištění, které by přineslo alespoň pětiprocentní zvýšení zaměstnanosti lidí v důchodovém věku, může přinést dodatečné příjmy státnímu rozpočtu. Ukazuje to nová studie think–tanku IDEA připravená ve spolupráci s důchodovou komisí při ministerstvu práce a sociálních věcí.

Nyní se zaměstnanost starobních důchodců v Česku pohybuje kolem 13,5 procenta, což je zhruba dva procentní body pod průměrem EU a o více jak dvacet procentních bodů pod úrovní skandinávských zemí. Podle autora studie Jiřího Šatavy je tak v tuzemsku výrazný prostor pro navýšení zaměstnanosti této skupiny lidí.

Studie IDEA uvádí, že v Česku odchází dobrovolně do důchodu 70 až 80 procent důchodců. Jen menšina tedy opouští práci například ze zdravotních důvodů nebo kvůli dlouhodobé nezaměstnanosti.

Také další data potvrzují, že lidé v Česku nechtějí po dosažení důchodového věku pokračovat v práci. "V předdůchodovém věku je v Česku zaměstnanost vyšší, než je průměr EU. Po dosažení důchodového věku jsme naopak pod průměrem," říká Šatava. Zatímco ve věku 55 až 59 let je v Česku zaměstnanost 71,2 procenta a průměr EU je 63,8 procenta, ve věku 60 až 64 let je to v Česku 27,5 procenta a v EU 32,7 procenta. Ve věku 65 až 69 let už 9,2 procenta, respektive 11 procent.

"Lidé v Česku nejsou dostatečně motivovaní pracovat," dodává Šatava. Konkrétně jde o to, že daňová zátěž v důchodovém věku je stejná jako v předchozích letech. Stát by podle něj měl takovouto motivaci zavést v momentě, kdy následně na daních a odvodech vybere více. Studie namodelovala dva příklady snížení důchodového pojištění. Oba vycházejí pro státní rozpočet pozitivně, když by zaměstnanost vzrostla alespoň o pět procentních bodů.

Pokud by důchodové pojištění po dosažení důchodového věku kleslo o 6,5 procentního bodu (a o 3,5 bodu ve věku předčasného odchodu do důchodu), pak by se příjem státního rozpočtu podle zmíněné studie zvýšil zhruba o 0,5 procenta až 1,5 procenta HDP (při růstu zaměstnanosti lidí v důchodovém věku o pět až deset procent). Pro představu: v roce 2013 byl deficit důchodového systému na úrovni 1,3 procenta HDP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy