Řetězec Iceland chystá další prodejny v Česku. Bez smaženého sýra bychom se tu neobešli, říká šéf

Kristýna Dlasková
19. 3. 2017 22:00
Britská síť má v Česku sedm obchodů, uvažuje o dalších lokalitách. Nabízí převážně mražené zboží, a to jak tradiční britské pokrmy, tak typické české potraviny. Čeští zákazníci jsou přitom vůči mraženým potravinám a pokrmům více skeptičtí než Britové.
Řetězec Iceland
Řetězec Iceland | Foto: Iceland

Praha - Svou sedmou prodejnu v Česku otevřel v únoru britský řetězec Iceland, který nabízí převážně mražené zboží. Kromě pěti obchodů v Praze - nejnovější je na Chodově - provozuje také pobočku v Říčanech a v Kladně.

Průměrná plocha nových prodejen je kolem 400 metrů čtverečních. Nyní hledá další vhodné lokality v Praze a ve větších městech. Firma plánuje, že v Česku v dalších dvou letech otevře tři nové prodejny, zvažuje také spuštění e-shopu.

Řetězec Iceland
Řetězec Iceland | Foto: Iceland

"V posledních třech měsících rosteme dvouciferně, tedy rychleji než naši konkurenti," říká Petr Olša, který od listopadu vede síť Iceland v Česku a předtím strávil 13 let ve společnosti Ahold.

Hlavní konkurenční výhodou je podle Olši unikátní sortiment. "Vyhrává ten, kdo nabídne kromě běžných potravin i něco navíc," dodává. Naopak rezervy má podle něj tuzemský Iceland ve své webové prezentaci.

Iceland na český trh vstoupil v roce 2011. Ve spolupráci se společností Mrazírny Dýšina založil společný podnik s názvem Iglú. Firma otevřela svůj první obchod v Plzni, druhá pobočka vznikla v Kladně v roce 2013.

"Tehdy se přemýšlelo, jak uchopit český trh a jestli má cenu jej více rozvíjet," vysvětluje Olša, který do firmy nastoupil v říjnu 2013 a v listopadu se stal výkonným ředitelem. Loni se společnost přejmenovala na Iceland Czech, dnes má 90 zaměstnanců.

Mražené ovoce a knedlíky s masem

Sortiment v sedmi tuzemských obchodech obsahuje jak tradiční britské pokrmy, tak typické české potraviny. Prodej britského zboží činí přes 50 procent obratu, v mraženém zboží téměř 70 procent.

Nejoblíbenější tuzemskou položkou v sortimentu je mražené ovoce a knedlíky plněné uzeným masem. O české zboží projevilo zájem i britské vedení, tuzemští dodavatelé se tak mohou dostat do celé britské sítě s více než 850 pobočkami.

"U svých britských nadřízených vždy vyvolám zvědavost, když zboží nakoupím výhodněji na českém trhu. Cenové poměry jsou odlišné a ne všechno z britské nabídky by se v Česku dalo prodat," říká Olša.

Kromě chutí českých zákazníků chce vyhovět i Britům žijícím v Česku. "Jedná se například o arašídové máslo nebo o typickou britskou pomazánku Marmite, která se vyrábí z kvasnicového extraktu. Tmavě hnědá pomazánka má velmi výraznou slanou chuť," přibližuje Olša.

Mražené české pokrmy a čerstvé ovoce, zeleninu a pečivo tuzemská síť odebírá od 16 místních dodavatelů. "Smažený sýr musí být v každém obchodě. Bez něj bychom se neobešli," směje se výkonný ředitel.

"Úspěch slaví také typické fish and chips, tedy předsmažené rybí kousky s hranolky. Typickou britskou specialitu jsme původně neplánovali nabízet, ale zákazníci se na ni často vyptávali," vysvětluje Olša, který původně nevěřil ani yorkshirskému pudingu. Přesto se britská specialita stala mezi tuzemskými zákazníky oblíbenou.

Češi jsou jiní

Čeští zákazníci jsou přitom vůči mraženým potravinám a pokrmům více skeptičtí než Britové. "Pověsti mražených potravin zasadili ránu obchodníci, kteří večer zmražené pečivo druhý den vydávali za čerstvé. To je za prvé podvod a za druhé neprofesionální zacházení s potravinou," říká Olša.

V budoucnu chce české zákazníky naučit zacházet s mraženými potravinami. Ty mají podle něj spoustu prokazatelných výhod a velkou budoucnost.

Češi nakupují obezřetněji - v menším množství než Britové. Hlavní rozdíl je podle Olši v životním stylu a v kultuře přípravy pokrmů. "Britům jde o to, aby se rychle najedli a příprava netrvala příliš dlouho. Rádi využijí každou slevovou akci, i když se jedná jen o malé slevy. V nákupech jsou odvážní a spotřebují toho mnohem více než Češi," míní manažer.

Mražené potraviny kupují české domácnosti v průměru téměř třikrát za měsíc, ukázal průzkum agentury GfK. Z toho nejvíce platí za zmrzlinu, dále za mraženou drůbež, ryby, pizzy a zeleninu. Meziročně narostla útrata domácností nejvíce v nákupech zmrzliny a mražené pizzy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 4 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy