Iceland není Island. Ostrovní stát bojuje proti britskému řetězci

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
25. 11. 2016 15:26
Reykjavík požádal Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví, aby zrušil exkluzivní platnost této obchodní značky. Podle islandské vlády název řetězce supermarketů poškozuje islandské firmy.
Foto: Iceland

Reykjavík – Islandská vláda podniká právní kroky proti britskému řetězci supermarketů Iceland Foods. Reykjavík požádal Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO), aby zrušil exkluzivní platnost této obchodní značky, protože to, jak si firma přivlastnila anglický název země, podle Islanďanů poškozuje islandské podniky.

"Termín Iceland je velmi široký a nejednoznačný, což často znamená, že firmy z naší země nemohou označovat své zboží jako islandské," uvedlo islandské ministerstvo zahraničí podle agentury Bloomberg. Reykjavík se s firmou mnohokrát pokoušel vyjednat "spravedlivé řešení", tyto pokusy se ale nezdařily, uvedlo ministerstvo.

I další firmy budou tento soudní spor sledovat se zaujetím. V zahraničí jsou zmiňovány z potravinářských výrobků třeba značky limonád Canada Dry nebo značka mražených pizz Chicago Town pizzas.

Britský řetězec používá název Iceland od svého založení v roce 1970. Firma, která se specializuje na mražené zboží, má v Británii přes 860 prodejen a je tam jedničkou na trhu mraženého zboží. V zahraničí působí ve 30 zemích a v roce 2011 vstoupila na český trh, kde má nyní šest prodejen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy