Jak moc musí být mrkev šeredná, aby k vám nesměla? Podívejte se do leštičky, která ji vrací na trh

Jak moc musí být mrkev šeredná, aby k vám nesměla? Podívejte se do leštičky, která ji vrací na trh
Ošklivá zelenina – tedy příliš malá, křivá či členitá – se dříve vyhazovala, protože obchodní řetězce ji nechtěly. To se ale mění. Spotřebitelé dbají na zdravější životní styl a pokroucené tvary jsou pro ně zárukou přirozenosti. Jiní chtějí nestandardní zeleninu kupovat proto, aby omezili plýtvání s potravinami.
Loni v srpnu začal "nestandardní" tvary zeleniny nabízet za sníženou cenu Penny Market (dosud jich prodal 1 400 tun), pak se přidal e-shop Rohlík.cz a letos v lednu i řetězec Tesco (za tři týdny prodal 12 000 balení).
Odbytové družstvo Polabí ve Starém Vestci je jedním z podniků, které se do dodávání "šeredné" zeleniny do obchodů zapojily. Každé ráno kolem páté hodiny k němu vyrážejí kamiony se zeleninou. Starají se zde hlavně o odbyt zemědělské skupiny ZVO Group, jež sdružuje pět farem.
V hale čekají zaměstnanci na dodávku zeleniny ke třídění. V zimě jede provoz na jednu směnu, v létě na dvě. Do řetězců nyní podnik dodává dva druhy "nedokonalé" zeleniny – mrkev a řepu.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
6. 3. 2017 6:45
Obchodní řetězce začaly mít zájem o "nestandardní" tvary zeleniny, začaly je lidem nabízet za sníženou cenu. Podívejte se, jak v praxi vypadá třídění mrkve u dodavatelské firmy. Pro vstup do galerie klikněte na první obrázek.
 

Právě se děje

před 54 minutami

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy