Jak moc musí být mrkev šeredná, aby k vám nesměla? Podívejte se do leštičky, která ji vrací na trh

Jak moc musí být mrkev šeredná, aby k vám nesměla? Podívejte se do leštičky, která ji vrací na trh
Ošklivá zelenina – tedy příliš malá, křivá či členitá – se dříve vyhazovala, protože obchodní řetězce ji nechtěly. To se ale mění. Spotřebitelé dbají na zdravější životní styl a pokroucené tvary jsou pro ně zárukou přirozenosti. Jiní chtějí nestandardní zeleninu kupovat proto, aby omezili plýtvání s potravinami.
Loni v srpnu začal "nestandardní" tvary zeleniny nabízet za sníženou cenu Penny Market (dosud jich prodal 1 400 tun), pak se přidal e-shop Rohlík.cz a letos v lednu i řetězec Tesco (za tři týdny prodal 12 000 balení).
Odbytové družstvo Polabí ve Starém Vestci je jedním z podniků, které se do dodávání "šeredné" zeleniny do obchodů zapojily. Každé ráno kolem páté hodiny k němu vyrážejí kamiony se zeleninou. Starají se zde hlavně o odbyt zemědělské skupiny ZVO Group, jež sdružuje pět farem.
V hale čekají zaměstnanci na dodávku zeleniny ke třídění. V zimě jede provoz na jednu směnu, v létě na dvě. Do řetězců nyní podnik dodává dva druhy "nedokonalé" zeleniny – mrkev a řepu.
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
6. 3. 2017 6:45
Obchodní řetězce začaly mít zájem o "nestandardní" tvary zeleniny, začaly je lidem nabízet za sníženou cenu. Podívejte se, jak v praxi vypadá třídění mrkve u dodavatelské firmy. Pro vstup do galerie klikněte na první obrázek.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy