Sociální demokraté mimo jiné navrhují, aby poskytovatel mohl byt nebo dům využívat pro krátkodobé turistické pronájmy prostřednictvím digitální platformy nejvýše měsíc v roce. S prodloužením doby by musela souhlasit obec. Časové omezení by neplatilo, pokud by lidé v nemovitosti sami bydleli a pronajímali turistům jen její část.
Obec by podle předlohy mohla vyhláškou pronajímání bytů turistům prostřednictvím digitálních platforem omezit, případně i zakázat. Právě navrhovaná možnost obcí zasahovat do nakládání s nemovitostmi může být podle vládních legislativců problematická z hlediska souladu s ústavou. Obdobnou pravomoc jako obcím předkladatelé navrhují poskytnout také společenstvím vlastníků jednotek v domě a bytovým družstvům.
Pronajímatel by musel mít domovní řád, s ubytovanými uzavírat smlouvu a vést knihu hostů. Pokud by hosté opakovaně porušovali pořádek nebo dobré mravy v domě, mohla by obec vyměřit pronajímateli pokutu až 50 000 korun. Podle vládních legislativců ale zákon takové jednání neoznačuje výslovně jako přestupek, a postihováno by proto být nemohlo.
Ministerstva vedená představiteli hnutí ANO v připomínkách upozorňují na celkově špatnou kvalitu návrhu zákona. Ministerstvo financí uvedlo, že předloha nemá charakter legislativního textu, je nesrozumitelná a vyvolávala by výkladové potíže. "Jednotlivá ustanovení si v řadě případů odporují, jsou formulována nejasně a nepřesně," napsalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle ministerstva spravedlnosti je legislativní zpracování návrhu "nevhodné úrovně".
Obdobné výtky vzneslo ministerstvo pro místní rozvoj, byť vládě doporučilo zaujmout k návrhu neutrální postoj. Ostatní ministerstva vedená ANO předlohu odmítla. Podpořilo ji jen ministerstvo vnitra vedené Janem Hamáčkem (ČSSD), jenž patří k předkladatelům návrhu.
I vnitro ale poukázalo na to, že při dalším projednávání předlohy v zákonodárných sborech by měly být věcné a legislativní nedostatky napraveny. Návrh vnitro vnímá především jako příspěvek do diskuse o takzvaném sdíleném ubytování.
S odlišným návrhem regulace krátkodobého turistického ubytování prostřednictvím digitálních platforem přišlo v létě hlavní město. Obce by mohly určit období, kdy by bylo ubytování tohoto typu zakázáno, omezit počet současně ubytovaných osob nebo určit maximální počet dní v roce, kdy by bylo možné byty pro tyto účely využívat. Vláda se k předloze postavila neutrálně, Sněmovna ji ještě projednávat nezačala.
Krátkodobé ubytování v bytech zejména v centru Prahy vyvolává kritiku místních obyvatel. Stěžují na časté střídání hostů a jejich hlučné chování.