Airbnb utnula hlučné večírky. Zavádí jejich celosvětový zákaz

Kuni Nguyenová ČTK Kuni Nguyenová, ČTK
Aktualizováno 24. 8. 2020 10:08
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává krátkodobé ubytování v soukromí, zakáže klientům na celém světě pořádat u hostitelů večírky. Zdůvodnila to ochranou veřejného zdraví. Společnost ve čtvrtek také uvedla, že omezí počet hostů v jednom pronajímaném zařízení na nejvýš 16. Nařízení se vztahuje na všechny budoucí rezervace a platit bude do odvolání, dodala firma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Opatření, které se týká zákazu večírků, navazuje na dlouhodobější aktivity v tomto směru. Již v loňském roce společnost Airbnb celosvětově zakázala všechny neautorizované akce a eventy ve svých ubytovacích nabídkách a od té doby dočasně deaktivovala také vyhledávací filtr platformy, který odkazoval na kapacity označené jako 'vhodné pro eventy/party'," komentují zástupci Airbnb v Česku pro on-line deník Aktuálně.cz. 

Zákaz pořádat oslavy a větší shromáždění si už dříve vymínilo na 73 procent hostitelů. Část z nich ještě umožňovala menší oslavy typu narozenin. Počet pořádaných party v pronajímaných bytech a domech se ale podle firmy zvýšil, když se kvůli koronaviru zavřely bary a noční podniky.

S celosvětovým zákazem přichází Airbnb krátce poté, co se s jedním hostem rozhodla kvůli nepovolené party soudit. Reagovala tak na událost z počátku tohoto měsíce, kdy byli v kalifornském Sacramentu na nepovolené oslavě postřeleni tři lidé. Ve čtvrtek společnost také uvedla, že plánuje rozšířit horkou linku pro sousedy, kam by mohli nepovolené akce nahlašovat.

Třídění mladých nájemníků

Platforma v uplynulých dnech rovněž potvrdila plán zavést pro Francii, Španělsko a Velkou Británii opatření, jež spočívá v odmítnutí ubytování mladým do věku 25 let v případě, že nemají na kontě alespoň tři pozitivní recenze a zároveň žádnou negativní.

Pokud by tuto podmínku nesplnili, nemohli by si pronajmout celý dům či byt "ve své komunitě" - jinými slovy ve městě, kde žijí.

Platforma se tak rozhodla zasáhnout právě proti bezohledným nájemníkům, kteří v ubytování pořádají hlučné večírky. Často tím porušují noční klid nebo na pronajatém místě ničí majetek. V reakci na covid-19 chce zároveň předejít nadměrnému shlukování a shromažďování lidí. Zástupci Airbnb pro Česko ovšem upřesnili, že chystané podmínky byly stanoveny pouze na rezervace v těsné blízkosti místa pobytu zájemce. Pravidlo by se zároveň nemělo týkat soukromých či hotelových pokojů.

"V případě opatření u ubytování mladých, se ani tak nejedná o 'filtr', ale o to, více se ze strany Airbnb zaměřit na boj proti antisociálnímu chování. Obě opatření jsou zároveň součástí letní bezpečnostní kampaně Airbnb," uvedli zástupci platformy v Česku.

Ve třech zemích platí nová pravidla pro ubytování mladých již od minulého týdne. Zda se v blízké době zavedou také v Česku, však tuzemské zastoupení pro Aktuálně.cz neuvedlo.

Diskriminace, tvrdí právník

Kritici nicméně upozornili na to, že kvůli takovému opatření by Airbnb mohla čelit právním výzvám, a to zejména ve Velké Británii. Podle některých advokátů je totiž v rozporu s tamním zákonem o rovnosti z roku 2010, který chrání obyvatele před diskriminací na základě jejich věku.

"Existují určité chráněné vlastnosti, které nelze diskriminovat, a jednou z nich je věk. Dobrým příkladem je pojištění automobilu. Společnosti tehdy účtovaly mladým mužům vyšší pojistné, protože byli považováni za horší řidiče a častěji se dostali k nehodám. To je dnes ale nezákonné," komentuje pro britský server The Guardian Mark Woloshak, vedoucí odboru pro řešení sporů v právní firmě Slater and Gordon.

Zástupci Airbnb nicméně zdůrazňují, že nová pravidla se platformě již osvědčila. "Mnoho rekreačních komunit má podobná omezení. Začátkem tohoto roku jsme spustili podobné pilotní projekty v USA a Kanadě a víme, že mají pozitivní účinek," vysvětlují dále tuzemští zástupci platformy pro Aktuálně.cz.

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Podnik sídlí v San Francisku a své služby začal oficiálně nabízet 11. srpna 2008 pod názvem AirBed & Breakfast (nafukovací matrace & snídaně), který pak zkrátil na Airbnb. Na jeho webu je aktuálně asi sedm milionů nabídek ubytování.

 

Právě se děje

před 7 minutami

EU připisuje Rusku odpovědnost za stav Navalného, žádá jeho okamžité propuštění

Evropská unie připisuje odpovědnost za zhoršující se zdraví vězněného opozičního předáka Alexeje Navalného ruským úřadům a vyzývá k jeho okamžitému propuštění. Před začátkem pondělního jednání ministrů zahraničí členských zemí bloku to řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ministři se podle něj budou kromě vážného stavu Navalného věnovat také vyostřené situaci na východě Ukrajiny a vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka. Některé země v čele s Polskem navrhují kvůli Ukrajině a Navalnému rozšířit protiruské sankce, iniciativa však nemá jednoznačnou podporu všech států.

"Naše žádost nebyla vyslyšena a nyní se situace zhoršila. Připisujeme odpovědnost za zdraví pana Navalného ruským úřadům," prohlásil Borrell s odkazem na opakovanou výzvu unijních zemí k propuštění nejznámějšího ruského kritika Kremlu. K tomu naposledy v neděli večer vyzvala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která dala najevo vážné obavy o Navalného zdraví. Spolupracovníci vězněného politika v dopise lídrům unijních zemí upozornili, že pokud se situace nezmění, může být Navalnyj v ohrožení života a bude potřebovat intenzivní péči. Moskva tvrdí, že jej ve vězení zemřít nenechá, podle kritiků mu však dostatečnou zdravotní péči neposkytuje,

Podle diplomatů nicméně není pravděpodobné, že by se ministři shodli na rázném společném postupu v podobě sankcí. Některé země v čele s Německem chtějí zatím dát přednost diplomatickému přístupu a vyčkat na vývoj situace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy