Kellnerová se ukázala ve výroční zprávě PPF. Skupina v ní řeší byznys i charitu

Ekonomika Ekonomika
26. 7. 2022 14:02
Investiční skupina PPF tragicky zesnulého miliardáře Petra Kellnera v úterý zveřejnila výroční zprávu za loňský rok. Tradičně tak učinila v létě, poprvé se v ní naopak objevila oficiální fotografie vdovy po někdejším šéfovi PPF Renáty Kellnerové, která je nyní správkyní jeho pozůstalosti. "Rok 2021 byl pro mě, mou rodinu a PPF jako firmu velmi těžký," popisuje Kellnerová v ročence.

Výroční zpráva skupiny PPF za rok 2021 se ve stejném rozsahu věnuje byznysu a neziskovým aktivitám. První, byznysovou část zahajuje úvodním slovem odcházející šéf PPF Ladislav Bartoníček. 

V něm připomíná jak konflikt na Ukrajině a dopady války na byznys, tak pandemii koronaviru. "Neospravedlnitelná agrese Ruska vyvolala válečný konflikt, jaký Evropa nezažila od roku 1945. Mění svět kolem nás i svět podnikání. Úplný dopad těchto změn dnes ještě nedohlédneme. Navíc jsme ovlivněni šokující realitou války a zprávami o milionech uprchlíků z Ukrajiny," píše Bartoníček.

Podle něj ale globální aktivity skupiny a její schopnost investovat ovlivněny nejsou. "Dál pokračujeme v našich rozvojových plánech," dodává. 

Bartoníček také zmiňuje, že PPF loni dál posilovala své působení na trzích v Evropě a ve Spojených státech. Sama skupina přitom nedávno připustila, že se stále více soustřeďuje na byznys právě v těchto oblastech.

Podnikání v Rusku a Číně, kvůli kterému opakovaně čelila kritice, se podrobněji nevěnuje. Koncem letošního června ale nový generální ředitel PPF Jiří Šmejc uvedl, že skupina pokračuje v úplném opouštění ruského trhu. Na trzích spotřebitelského financování v Asii chce hledat partnery, kteří by pro společné podniky získali finance k dalšímu rozvoji. V Číně by pak chtěla tamní Home Credit postupně prodat.

Bartoníček dále připomněl, že rok 2021 znamenal pro PPF první rok bez jejího zakladatele. "Nebyl už s námi, ale jeho étos a podnikatelská DNA tu zůstaly. Schopnost hledat nové výzvy, trhy a investice jsou pilíře, které v PPF přetrvávají," podotkl. Kellner, který byl nejbohatším Čechem, zahynul loni v březnu při havárii vrtulníku na Aljašce. 

V druhé části ročenky, která se zaměřuje na neziskové aktivity společnosti, si bere slovo Renáta Kellnerová. "Rok 2021 byl pro mě, mou rodinu a PPF jako firmu velmi těžký. Vyrovnat se s náhlou ztrátou manžela, otce našich dětí a zakladatele a hlavního stratéga společnosti bylo velmi náročné nejenom pro mě a rodinu, ale i pro celý tým manažerů a firmy jako celku," uvádí Kellnerová.

První oficiální snímek Kellnerové je pro veřejnost vzácností, podobně se svými fotografiemi šetřil i Kellner. Zakladatel PPF se na veřejnosti objevoval jen velmi zřídka a dlouhá léta bylo známo jen pár jeho snímků. Média tak často musela využít starší fotografie právě z výročních zpráv společnosti.

PPF působí ve 25 zemích v Evropě, Asii a Severní Americe. Investuje do finančních služeb, telekomunikací, médií, biotechnologií, nemovitostí či strojírenství. Do skupiny patří mimo jiné telekomunikační firmy Cetin a O2 nebo splátková společnost Home Credit.

Její byznys provázejí i kontroverze. Kromě zmíněného působení v Číně či v Rusku šlo třeba o předloňské převzetí mediální společnosti Central European Media Enterprises, která v Česku vlastní televizní skupinu Nova. Podle některých odborníků ji chtěl Kellner získat i kvůli většímu mediálnímu vlivu. Další oslovení analytici naopak tuto možnost vyloučili s tím, že společnost nebude záměrným ovlivňováním obsahu riskovat svou pověst.

 

Právě se děje

Další zprávy