Praha – Český průmysl pokračuje v dobré kondici, jeho produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 procenta, ukazují čerstvá data Českého statistického úřadu. Trh ale čekal růst zhruba o devět procent.
"Srpnová průmyslová produkce dnes sice opticky zklamala, nicméně se s velkou pravděpodobností opět opakuje scénář z minulého roku, kdy vlivem celozávodních dovolených došlo v průběhu srpna k výraznému poklesu produkce," říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Na mimořádný vliv podnikových dovolených ukazuje i výrazný propad srpnové produkce v porovnání s červencem - po vyloučení sezónních vlivů klesla o 4,3 procenta.
"Srpnová data o průmyslové produkci tak nemá příliš smysl komentovat, jelikož jsou podstatně ovlivněny efektem dovolených v tuzemských, ale i zahraničních firmách. Z toho důvodu tak slabší čísla není zapotřebí interpretovat negativně," dodává Seidler.
"Průmysl by si měl v dalších měsících tuto letní slabost vynahradit. Ovšem s ohledem na klesající předstihové indikátory a zpomalení průmyslu v Německu lze čekat zpomalení průmyslové výroby i v ČR," odhaduje budoucí vývoj Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisenbank.
Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 procenta, v červenci se zvýšila o 2,2 procenta. Růst tržeb v srpnu zpomalil z červencových 2,8 procenta na 0,9 procenta.
Vedle výroby aut k růstu průmyslu přispěly produkce pryže a plastů a kovových konstrukcí. Výroba naopak klesla v chemickém průmyslu, v tisku a rozmnožování nahraných nosičů, výrobě počítačů a elektronických a optických přístrojů.
Německo dopadlo podobně
Srpnové výsledky průmyslu nepříjemně překvapily také v Německu. Průmyslová výroba tam v srpnu meziměsíčně klesla o 1,2 procenta. Zaznamenala tak nejvýraznější propad za poslední rok. Vyplývá to z dnešních údajů tamního ministerstva hospodářství. Pokles výroby byl překvapením pro analytiky, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o 0,2 procenta.
Úterní zpráva ministerstva navíc ukázala, že v srpnu se výrazně snížily také zakázky německých průmyslových podniků, které jsou indikátorem budoucího vývoje výroby. Za poklesem zakázek stála především slabá poptávka mimo eurozónu. To posílilo obavy z negativního dopadu zpomalení hospodářského růstu v Číně a dalších rozvíjejících se zemích na německou ekonomiku.
"Dnešní slabé údaje o průmyslové výrobě podpoří spekulace o tom, že německou ekonomiku poškozuje zpomalení v Číně. Podle našeho názoru však není třeba panikařit," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. Upozornil, že údaje o průmyslové výrobě byly slabé i loni v létě. Ministerstvo navíc uvedlo, že k srpnovému poklesu výroby letos přispěl pozdější začátek letních dovolených.
Spolkový statistický úřad koncem srpna potvrdil, že růst německé ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,4 procenta po vzestupu o 0,3 procenta v předchozích třech měsících. Slábnoucí hospodářská expanze v Číně by však mohla zasáhnout německý export, který byl ve druhém čtvrtletí hlavním motorem růstu.