Kateřina Vítková
31. 8. 2019 13:03
I v Česku existují špičková vědecká pracoviště evropské či dokonce světové úrovně, řada z nich vznikla teprve nedávno. Obřím objemem peněz na ně přispěla hlavně Evropská unie. Například v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v období 2007 až 2013 vznikla nebo prošla rozsáhlou modernizací velká česká výzkumná pracoviště zvaná jako Evropská centra excelence. Mají nejmodernější technologie a pracují v nich mezinárodní výzkumné týmy. Podívejte se, kde se v Česku dělá špičková věda.
Nové technologie pro informační společnost (NTIS)
Nové technologie pro informační společnost, zkráceně NTIS, vzniklo mezi lety 2012 až 2014 při Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Centrum s téměř dvěma sty zaměstnanci zkoumá informační společnost a věnuje se také materiálovému výzkumu.
Zabývá se tak například rozvojem kybernetických a mechanických systémů a informačních a bio-inženýrských technologií, ale i vývojem nových, lehčích a pevnějších tenkovrstvých materiálů pro automobilový či letecký průmysl, plazmových zdrojů nebo zpracováním geo-prostorových dat.
Záběr centra je široký. Vědci z plzeňského NTIS uspěli například s detekcí rakovinových buněk v krvi nebo vyvinuli aplikaci, která eviduje a srovnává mladé pacienty trpící tzv. Crohnovou chorobou, tedy chronickým onemocněním trávicího traktu. Kromě toho dokážou místní výzkumníci namodelovat třeba záplavy, věnují se automatickému rozpoznávání řeči a komunikaci člověka s počítačem nebo modelování dynamicky namáhaných konstrukcí.
Na vybudování centra NTIS dala Evropská unie v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace zhruba 600 milionů korun, přes sto milionů hradil stát.