Česko se pyšní moderními vědeckými centry. Podívejte se, kde najdeme světovou špičku

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
31. 8. 2019 13:03
I v Česku existují špičková vědecká pracoviště evropské či dokonce světové úrovně, řada z nich vznikla teprve nedávno. Obřím objemem peněz na ně přispěla hlavně Evropská unie. Například v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace v období 2007 až 2013 vznikla nebo prošla rozsáhlou modernizací velká česká výzkumná pracoviště zvaná jako Evropská centra excelence. Mají nejmodernější technologie a pracují v nich mezinárodní výzkumné týmy. Podívejte se, kde se v Česku dělá špičková věda.
Laser Dolní Břežany
Laser Dolní Břežany | Foto: Tomáš Cetkovský

Superlaser v Dolních Břežanech

  • O co jde:

Laserové centrum Dolní Břežany (ELI Beamlines) v okrese Praha-západ funguje od roku 2015, v plném provozu je ale teprve od loňského roku, zaštiťuje ho Akademie věd ČR. Jak je ostatně patrné přímo z názvu, jedná se o vědecké výzkumné centrum zaměřené na laserovou techniku.

Loni zde spustili dva laserové systémy L1-Allegra a L3-HAPLS, na podzim dorazil další. Tak výkonných laserových systémů, jako je L3-HAPLS, je ve světě více, nikde ale nedokážou střílet pulzy tak rychle a tak dlouho, jako právě v centru kousek za Prahou.

  • K čemu slouží:

Laserový systém má stokrát větší výkon než všechny elektrárny v Česku. Vědcům do budoucna pomůže například ve výzkumu vesmíru, přímo v laboratořích mohou zkoumat i extrémní fyzikální jevy, simulovat třeba dění uvnitř hvězd a planet. Centrum má své místo i ve studiu léčby rakoviny, místní výzkum může do budoucna významně přispět třeba k vývoji kvalitních a levných protonových zdrojů k léčbě zhoubných nádorů.

  • Peníze z EU:

Jen stavba celého komplexu vyšla skoro na sedm miliard korun, 5,8 miliardy platí Evropská unie.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy