Přehledně: Jak udržet v české krajině vodu a život? Projděte si konkrétní projekty

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
28. 9. 2019 19:19
Česko se potýká s dlouhotrvajícím suchem. V posledních pěti letech byly i proto schváleny stovky projektů v hodnotě miliard korun. Jejich úkolem je pomoci zadržovat vodu v krajině a posílit lokální vodní ekosystémy. Patří mezi ně například čištění a revitalizace rybníků napříč všemi kraji nebo obnovování mokřadů a rašelinišť.

Zadržování vody zlepšuje místní klimatické podmínky a pomáhá chránit také před povodněmi. Podívejte se na některé z mnoha projektů, které byly schváleny nebo už dokonce dokončeny.

Havlíčkův Brod, ilustrační foto
Havlíčkův Brod, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Revitalizace povodí Cihlářského potoka

Region: Vysočina

Celková částka: 44 881 249 Kč
Výše dotace z EU: 38 149 061,52 Kč
Veřejné zdroje ČR: 6 732 187 Kč

O co jde?

Cílem mnohamilionového projektu na Havlíčkobrodsku, který se stavěl v letech 2010 až 2013, bylo zlepšit vodní režim krajiny. Revitalizace toku i kaskády rybníků měla navýšit její retenční schopnost a zejména omezit riziko povodní. Projekt však zároveň vedl i k posílení biodiverzity lokality, ať už jde o zlepšení životních podmínek místních živočichů, nebo o rozvoj rostlinstva.

V rámci revitalizace se obnovily původní nivy potoka, vybudoval se poldr a navýšila se retenční schopnost tří přilehlých rybníků. V příbřežních částech vodní plochy pak v rámci projektu vznikly mělčiny a mokřady, která ocení jak zvířata, tak i rostliny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy